Panasonic SC-HT1000

Panasonic wprowadził na rynek zintegrowany zestaw combo wyposażony w nagrywarkę DVD akceptującą krążki DVD-R/RAM.

Panasonic wprowadził na rynek zintegrowany zestaw combo wyposażony w nagrywarkę DVD akceptującą krążki DVD-R/RAM.

Panasonic SC-HT1000

Po wprowadzeniu przez Philipsa nowatorskiego combo wyposażonego w nagrywarkę DVD Japończycy nie zwlekali z premierą swojego zestawu. W kilka tygodni po ukazaniu się na rynku modelu Philipsa trafił do sklepów zestaw Panasonica wyposażony w podobne funkcje i równie ciekawy zestaw kolumn. Jednak sprzęt Panasonica nie ma tak szokującego wyglądu. Jednostka centralna wykonana jest solidnie, jej obudowa przypomina stacjonarne nagrywarki DVD tego producenta. Ma niewielkie gabaryty, co udało się uzyskać m.in. dzięki umieszczeniu wszystkich końcówek mocy w subwooferze, który jest połączony z amplitunerem/DVD za pośrednictwem specjalnego kabla. Kolumny podłącza się do gniazd głośnikowych umieszczonych na tylnej ściance subwoofera. Aby jednak posłuchać Panasonica, trzeba wpierw pójść w ślady Adama Słodowego. System jest dostarczany w częściach, z których jak z puzzli należy zbudować finalny produkt. Przednie kolumny są wąskie i mają ponad metr wysokości. Umieszcza się je na ażurowych, metalowych stojakach, do których przykręcamy je dołączonymi w komplecie śrubami. Wysokość położenia kolumn można regulować w dość dużym zakresie. Tylne zespoły głośnikowe niestety nie mają swoich podstawek. Są to bardzo nietypowe konstrukcje. Przetworniki nisko- i wysokotonowy emitują wewnątrz dźwięk do góry, gdzie napotykają element rozpraszający, który sprawia, że dźwięk zamiast być kierunkowym, promieniuje dookoła kolumn. W ten sposób tracimy nieco na możliwości dokładnej lokalizacji dźwięków docierających do nas z boku i zza słuchacza, zyskujemy jednak lepszą, szerszą scenę dźwiękową dokładniej otaczającą widza. Kolumny te są przystosowane do ustawienia po bokach słuchacza. Panasonic zastosował jeszcze jedną ciekawą funkcję. Pomyślano o tych, którzy mają problem z ustawieniem kolumn z tyłu. Opracowano więc Virtual Rear Surround Mode, który w odróżnieniu od innych systemów tego typu nie generuje wirtualnych kolumn tylnych, lecz modyfikuje sposób pracy kolumn surround, które ustawia są z przodu, obok przednich kolumn głównych. W ten sposób z przodu mamy wszystkich 6 kolumn, przy czym tylne pracują tak, aby stworzyć wrażenie swojej obecności za słuchaczem. Istnieje jeszcze jeden sposób poszerzenia pola dźwiękowego, gdy surroundy są ustawione za słuchaczem. Uruchamiając funkcję Multi-Rear Surround Mode, uzyskujemy wrażenie występowania z boku i tyłu słuchacza więcej niż dwóch kolumn. Ostatnią z nowinek jest opcja modyfikowania sposobu tworzenia sceny dźwiękowej w zależności od miejsca siedzenia widza. Możemy np. określić, że fotel, na którym zwykle oglądamy filmy, nie znajduje się centralnie w środku, pomiędzy kolumnami przednimi i tylnymi, a jest ulokowany po lewej stronie. Do dyspozycji mamy 9 możliwości umiejscowienia pozycji odsłuchowej. Wybierając jedną z nich, automatycznie dobierane są parametry pracy procesora cyfrowego, który modyfikuje sposób tworzenia pól dźwiękowych tak, aby dźwięk docierał do nas ze wszystkich kolumn w jednakowym czasie.

Jeśli chodzi o możliwości wbudowanej nagrywarki DVD, to podobnie jak w cyfrowidzie Philipsa, nie różni się ona niczym od modeli sprzedawanych samodzielnie.

Panasonic SC-HT1000

Pilot - ergonomicznie ukształtowany z aluminiowymi wstawkami. Przypisanie niektórym klawiszom kilku funkcji powoduje, że opanowanie sterownika wymaga wprawy.

Menu ekranowe jest także identyczne, do wyboru mamy kilka trybów zapisu obrazu i dźwięku, które różnią się maksymalnym czasem nagrania i jego jakością. Także tu najdłuższy zapis, jaki mieści się na krążku DVD 4,7 GB, to 6 godz. Na płytę 9,4 GB można nagrać dwa razy więcej, lecz jest to raczej możliwość teoretyczna, bowiem w Polsce nośniki takie nie są dostępne. Panasonic w wersji zintegrowanej zachował jedną ze swych najlepszych funkcji, a mianowicie Time Slip. Ta unikalna funkcja pozwala na nagrywanie i jednoczesne odtwarzanie rejestrowanego materiału. Jeśli wracamy do domu w połowie filmu, którego nagrywanie już się rozpoczęło, to można zacząć oglądać go od początku, bez przerywania rejestracji. Atrakcyjnie prezentują się także możliwości edycji zapisanego materiału. Można go ciąć na kawałki, zamieniać poszczególne fragmenty miejscami itp. Dla miłośników dźwięku wysokiej jakości przewidziano możliwość odtwarzania krążków DVD-Audio. Z takim materiałem muzycznym sprzęt Panasonica osiąga szczytowe możliwości brzmienia. Pomimo plastikowych obudów kolumn, dźwięk jest soczysty, potężny, a przy tym dobrze zrównoważony. Da się zauważyć niewielkie przechylenie charakterystyki brzmienia w stronę wyższych częstotliwości, ale i średni zakres z dobrze rozbudowanym basem nie jest zaniedbywany. Zdecydowanie jest to najlepiej brzmiący zintegrowany zestaw Panasonica. Jeśli chodzi o jakość obrazu, nie było niespodzianek. Japoński producent znany jest z doskonałych przetworników wizji, które dają doskonale zróżnicowaną i głęboką czerń oraz rewelacyjnie konturowy obraz. To nieco kontrowersyjny sposób prezentacji, nie nosi bowiem znamion miękkiego kinowego obrazu, lecz stawia na precyzję i dokładność prezentacji bez jakichkolwiek niedociągnięć.

Informacje

#Typ# combo z nagrywarką DVD

#Cena# 6999 zł

#Dystrybutor# Panasonic Polskahttp://www.panasonic.pl

#Funkcje# regulacja parametrów obrazu, kilka trybów przestrzennych audio, uwypuklanie dialogów, kompresja dynamiki, odtwarzanie MP3, DVD-Audio, Center Focus, określanie pozycji widza względem kolumn, dodatkowe wirtualne kolumny tylne, kilka trybów DSP, Time Slip, edycja zapisanego materiału wideo

#Złącza# 3 wejścia kompozyt i 1 wyjście, 3 wejścia S-Video i 1 wyjście, 2 Euroscart z RGB, 3 wejścia liniowe, wejście cyfrowe optyczne

Dlaczego

Dobra, ale nie zachwycająca jakość wykonania. Znakomita funkcjonalnie wypalarka DVD. Dobre brzmienie i jakość obrazu.