Panasonic SV-AV100

Miniaturowa kamera cyfrowa, która bez trudu zmieści się w kieszeni koszuli.

Miniaturowa kamera cyfrowa, która bez trudu zmieści się w kieszeni koszuli.

Oto gadżet, który chciałby mieć chyba każdy. Kamera cyfrowa nie większa od nowoczesnego telefonu komórkowego, która w dodatku nagrywa w jakości DVD...

Urządzenie Panasonica szokuje rozmiarami i wyglądem. Ważąca nieco ponad 150 gramów kamerka jest mniejsza niż kaseta magnetofonowa, mimo to dość wygodnie leży w dłoni i bez problemu mieści się w kieszeni spodni. Poza gabarytami rzuca się w oczy bardzo duży, bo 2,5-calowy czytelny wyświetlacz LCD.

Urządzenie zapisuje filmy lub zdjęcia nie na kasecie czy płycie DVD, jak w tradycyjnych kamerach cyfrowych, lecz na miniaturowej karcie pamięci SD. Do urządzenia dołączono model takiej karty o olbrzymiej, jak na ten standard, pojemności 512 MB. Niestety, ta ilość wolnego miejsca i tak okazuje się niewystarczająca.

Panasonic SV-AV100

Niewielkie wymiary, dobra jakość obrazu w najwyższym trybie  MPEG-2.

Kamera zapisuje materiał filmowy na dwa sposoby - w znanym z płyt DVD formacie MPEG-2 lub oferującym gorszą jakość, ale mniej "pamięciożernym" MPEG-4. Każdy z zapisów ma podtryby. Najwyższą jakość uzyskamy, wybierając tryb "Fine" przy kompresji MPEG-2. Nasze nagranie będzie miało jakość nieodbiegającą od znanej z kamer DV czy płyt DVD - dobrą ostrość, soczyste kolory i brak widocznych śladów kompresji. Niestety, na dołączonej karcie pamięci takiego nagrania zmieści się zaledwie 10 min lub dwukrotnie więcej w nieco gorszej, choć wciąż zadowalającej, jakości. Dłuższe (nawet do 10 godz.) filmy można nagrać, wybierając tryb MPEG-4, jednak oferowana jakość jest wyraźnie gorsza. Film w najlepszym trybie MPEG-4 zapełni kartę pamięci po godzinie nagrania, a jakość przypomina tę z kamer VHS. Nagrania w najmniej pamięciochłonnym trybie zaś nie da się praktycznie oglądać... Panasonic SV-AV100 może też robić zdjęcia cyfrowe, ale tylko w jakości nadającej się do oglądania w komputerze.

Niewielkie wymiary, prostota obsługi i niezłe parametry obrazu sprawiają, że jest to świetny gadżet, który jednak na razie nie zastąpi normalnej kamery cyfrowej. Podsumowując, podstawową wadą, poza ceną, jest niewielka pojemność karty pamięci w stosunku do potrzeb wideo kodowanego w MPEG-2.

Iinformacje

Typ kamera MPEG-2/MPEG-4

Cena 5799 zł

Dystrybutor Panasonic Polskahttp://www.panasonic.com.pl

Wymiary 5,5 x 8,5 x 3 cm

Waga 0,16 kg

Funkcje zapis wideo MPEG-2 i MPEG-4 na karcie pamięci SD (w komplecie 512 MB), cyfrowe zdjęcia, stabilizacja obrazu, gotowe tryby filmowania, optyczny zoom 10x

Złącza USB 2.0, przez stację dokującą: wideo kompozyt i S-Video, audio stereo