Panasonic chce wejść na europejski rynek smartfonów

Japońscy producenci telefonów tacy jak Panasonic i Sharp ograniczają się do wydawania telefonów komórkowych na rodzimym rynku. Jego obecna sytuacja sprawiła jednak, że po raz pierwszy od wielu lat poważnie zastanawiają się nad wkroczeniem ze swoimi produktami na rynek międzynarodowy.

LUMIX Phone 101P

Serwis TechCrunch.com poinformował, że firma Panasonic prowadzi rozmowy z europejskimi operatorami sieci komórkowych i planuje wprowadzić swoje smartfony z systemem Android na Stary Kontynent. Japońska firma zastanawia się nad tym, czy produkować te urządzenia w swoich fabrykach zlokalizowanych w południowo-wschodniej Azji, czy też zlecić to innym firmom.

Panasonic szuka nowych użytkowników, bo sytuacja na rynku japońskim staje się dla rodzimych producentów coraz trudniejsza. Kiedyś było ich trzynastu, a obecnie liczba ta spadła do pięciu. Coraz bardziej otwierają się oni na możliwość sprzedaży telefonów poza Japonią. Najbliżej tego jest Panasonic, który planuje sprzedawać na rynku międzynarodowym 7,5 mln telefonów rocznie do 2015 roku.

W ubiegłym roku Panasonic sprzedał w Japonii 4,4 mln telefonów. Jednym z jego najnowszych smartfonów jest Panasonic LUMIX Phone 101P (na zdjęciu) wyposażony w system Android 2.3, 4-calowy ekran LCD o rozdzielczości 940 x 540 pikseli, 13,2 Mpix aparat LUMIX, wodoodporną obudowę (9,8 mm grubości), GPS, łączność Wi-Fi, Bluetooth, IrDA i tuner telewizyjny. Trzeba przyznać, że prezentuje się naprawdę ciekawie.

Równie interesującym modelem smartfonu prosto z Japonii jest Sharp Aquos Phone SH-12C. Zobaczymy, czy producenci z Kraju Kwitnącej Wiśni zawojują rynek europejski. Panasonic podobno planuje także wejść na rynek azjatycki i amerykański. Również japońskie Sony ma zamiar przejąć wszystkie udziały w spółce Sony Ericsson i firma ta będzie sprzedawać telefony pod własną nazwą.