Panasonic i Toshiba wyprodukują OLED-y

Koncerny Toshiba i Matsushita (właściciel marki Panasonic) zamierzają wspólnie produkować wyświetlacze OLED - donosi japońska gazeta Nikkei. Firmy utworzyły właśnie spółkę Toshiba Matsushita Display Technology, która w najbliższych miesiącach zacznie wytwarzać "organiczne" wyświetlacze.

Pierwszymi produktami nowej firmy (60% przedsiębiorstwa należy do Toshiby, 40% - do Matsushity) będą niewielkie, 2,5-calowe wyświetlacze, przeznaczone do montażu w najróżniejszych urządzeniach przenośnych - np. odtwarzaczach multimedialnych, telefonach komórkowych, czy systemach nawigacji GPS. Przedstawiciele koncernów szacują, że po osiągnięciu pełnej mocy produkcyjnej nowa firma będzie w stanie wytwarzać nawet milion takich ekranów miesięcznie.

Niestety, na razie nie wiadomo, czy i kiedy Toshiba Matsushita Display Technology zamierza poszerzyć ofertę o większe ekrany OLED, które mogłyby znaleźć zastosowanie w telewizorach.

Warto jednak przypomnieć, że kilkanaście dni temu przedstawiciele kilku największych japońskich koncernów elektronicznych (w tym także Toshiby i Matsushity) poinformowali o planach stworzenia konsorcjum, którego zadaniem będzie rozwijanie technologii OLED. Z pierwszych zapowiedzi wynika, że celem konsorcjum będzie opracowanie rozwiązań i technologii, które pozwolą na produkowanie i wprowadzenie na rynek urządzeń wyposażonych w duże wyświetlacze OLED (szerzej pisaliśmy o tym w tekście "OLED - porozumienie ponad podziałami").