Panasonic: koniec HD DVD to było... samobójstwo

Głównym winnym zniknięcia z rynku standardu HD DVD jest... jego główny promotor, koncern Toshiba - stwierdził Masayuki Kozuka, wysoko postawiony przedstawiciel firmy Panasonic (i jeden z głównych architektów sukcesu Blu-ray), w rozmowie z magazynem Nikkei Electronics.

Zdaniem Kozuki, Toshiba popełniła jeden kardynalny błąd strategiczny - polegał on na "zalaniu" rynku tanimi odtwarzaczami HD DVD kilka miesięcy temu. To sprawiło, że innym producentom elektroniki nie opłacało się wprowadzanie na rynek własnych produktów obsługujących ten standard i wielu z nich zaczęło się zwracać w kierunku Blu-ray (ponieważ nie byli w stanie zaproponować klientom odtwarzacza HD DVD w cenie choćby zbliżonej do oferty Toshiby).

"Punktem krytycznym było zaoferowanie odtwarzaczy w USA po 99 USD - z taką ceną nie mogli konkurować nawet chińscy producenci elektroniki użytkowej. O porażce nie zdecydował brak zainteresowania koncernów filmowych czy jakieś szczególne wady standardu HD DVD - moim zdaniem jej przyczyną było irracjonalne postępowanie Toshiby" - tłumaczy Masayuki Kozuka.