Panasonic: koniec wybuchających baterii

Japoński koncern Matsushita, szerzej znany dzięki marce Panasonic, ogłosił, iż opracował baterie litowo-jonowe, które nie będą się przegrzewać nawet w przypadku wystąpienia zwarcia. Według przedstawicieli koncernu to krok milowy, zwłaszcza, jeżeli wziąć pod uwagę ostatnie wypadki z samozapalajacymi się bateriami Sony czy przegrzewającymi się akumulatorami Sanyo.

Niedawne kłopoty z palącymi się bateriami kosztowały firmę Sony ponad 430 milionów dolarów (patrz: "Gorący problem z notebookami") Problemy nie ominęły też innego producenta - Sanyo. Musiał on wymienić ponad 1,3 miliona akumulatorów do telefonów komórkowych. Nowe baterie Panasonic, które jak zapewniają producenci nie przegrzeją się nawet w przypadku krótkiego spięcia, mogą więc odnieść spektakularny sukces.

Baterie produkowane będą przez inną spółkę-córkę Matsushity - Matsushita Battery Industrial. Ich unikalność spowodowana ma być dodatkowym materiałem izolującym, który zapobiegać będzie przegrzaniu się w wyniku zwarcia. Firma twierdzi, że linie produkcyjne są gotowe do masowej produkcji - nie będą jednak dostępne klientom indywidualnym. Zamiast tego, Panasonic zamierza sprzedawać je producentom sprzętu takiego jak notebooki czy telefony komórkowe.