Panasonic: nagrywarka Blue-Ray pod koniec lipca

Ze strony firmy Matsushita Electric Industrial, powszechnie znanej dzięki marce Panasonic, napłynęły kolejne informacje o zapowiadanej już od jakiegoś czasu nagrywarce Blue-Ray. Znamy już ostateczną datę premiery oraz cenę urządzenia.

O planach wprowadzenia na rynek nagrywarki Blue-Ray w ofercie firmy Panasonic informowaliśmy już tydzień temu w tekście: "Panasonic zapowiada nagrywarkę Blu-Ray" -http://www.kinodomowe.idg.pl/news/news.asp?id=68018 . Dziś już wiemy, iż chodzi o model oznaczony jako DMR-E700BD. Zdaniem szefa departamentu AVC Networks Home AV Business firmy Panasonic, Etsuji Shudego, nagrywarka będzie w stanie zarejestrować na dwuwarstwowym krążku Blue-Ray o pojemności 50 GB, do 4,5 godziny materiału cyfrowego w jakości HDTV z satelity, co w przypadku zastosowania sygnału naziemnego HDTV wydłuża się do 6 godzin, a wykorzystując jako źródło, klasyczny tuner telewizji satelitarnej - do 9 godzin.

Panasonic: nagrywarka Blue-Ray pod koniec lipca

DMR-E700BD: nagrywarka Blue-Ray firmy Panasonic

Nagrywając analogowy sygnał telewizyjny, w zależności od jakości, będzie można zapisać na takim nośniku, zdaniem konstruktorów, od 10 do nawet 63 godzin materiału. Obsługiwane mają być także jednowarstwowe krążki Blue-Ray o pojemności 25 GB, podczas gdy nośniki DVD-RAM oraz DVD-R mogą być wykorzystane dodatkowo do rejestrowania analogowego sygnału telewizyjnego. Premiera nagrywarki Blue-Ray DMR-E700BD firmy Panasonic odbyć ma się 31 lipca, wraz z wprowadzeniem do sprzedaży jedno- oraz dwuwarstwowych nośników o pojemnościach 25 i 50 GB. Cenę urządzenia ustalono na 2780 USD. Za płytę dwuwarstwową trzeba będzie zapłacić około 70 USD, zaś za płytę jednowarstwową - około 30 USD.

Panasonic: nagrywarka Blue-Ray pod koniec lipca

Jednowarstwowe krążki Blue-Ray firmy Panasonic

Panasonic staje się zatem drugą firmą, która komercjalizuje standard Blue-Ray. Jako pierwsza uczyniła to korporacja Sony, której model BDZ-S77 wprowadzony w kwietniu kosztuje obecnie około 3000 USD. Sony nie ujawnia jednak danych na temat liczby do tej pory sprzedanych egzemplarzy. Istnieją jednak pewne różnice pomiędzy urządzeniami obydwu firm. BDZ-S77 wykorzystuje bowiem zamknięte w specjalnej obudowie, jednowarstwowe nośniki o pojemności 23 GB. Podczas gdy odtwarzanie i zapis tych nośników w nagrywarce Panasonic nie nastręcza problemów, komplikacje z kompatybilnością pojawiają się podobno w odwrotną stronę.

Być może na rynek wejdzie wkrótce kolejny gracz: południowo-koreański LG Electronics, który planuje jeszcze w tym roku wprowadzenie w Stanach Zjednoczonych nagrywarki Blue-Ray wyposażonej w twardy dysk. Prototyp został już zaprezentowany zwiedzającym styczniowe targi elektroniki użytkowej CES w Las Vegas.

Więcej informacji: http://www.panasonic.com