Panasonic: nowy napęd Blu-ray 4x

Przedstawiciele koncernu Matsushita Electric Industrial poinformowali o stworzeniu nowego napędu Blu-ray. Urządzenie jest zdolne do zapisywania krążków BD-R (single/dual layer) z prędkością 4x.

Kluczowym komponentem nowego napędu jest dioda laserowa, która oferuje możliwość zapisu zarówno jedno-, jak i dwuwarstwowych płyt BD-R z prędkością 4x przy stosunkowo niewielkiej mocy wyjściowej 130 mW. Tego typu lasery "wystarczały" do tej pory na zapis z prędkością 2x. Panasonic zastosował jednak specjalną technologię optymalizującą światło lasera. Przedstawiciele firmy podkreślają, że standardowo do zapisu z prędkością 4x wymagana jest dioda o mocy 180 mW.

Urządzenie, które wyposażono w różne systemy dbające o poprawny zapis, umożliwia wypalenie 25-gigabajtowego krążka w ciągu 23 minut, natomiast dwukrotnie pojemniejszego - w czasie 43 minut. Warto też dodać, że Panasonic planuje wprowadzić w tym miesiącu na rynek swój pierwszy jednowarstwowy (25 GB) nośnik BD-R 4x. We wrześniu natomiast będzie można kupić jego dwuwarstwową wersję (50 GB).