Panasonic odświeża notebooki

Koncern Matsushita, do którego należy marka Panasonic, zaprezentował nowe modele komputerów przenośnych Toughbook. Nowościami w serii tych szczególnie wzmocnionych przed uszkodzeniami urządzeń są notebooki noszące oznaczenia CF-R7, CF-T7, CF-W7 i CF-Y7. Producent wiąże z nimi nadzieje na duży wzrost zysków.

Do 2010 r. koncern chciałby zwiększyć globalną sprzedaż Toughbooków ponad siedmiokrotnie w stosunku do poziomu z 2006 r. Plany te ujawnił Toshiyuki Takagi, szef działu produktu i firmy Panasonic AVC Networks na konferencji prasowej, jaka odbyła się w Tokio. Plany dotyczące samej tylko Europy są jeszcze bardziej optymistyczne, mówią bowiem o dziesięciokrotnym wzroście sprzedaży produkowanych przez firmę notebooków.

Nowe modele Toughbooków mają firmie w tym pomóc. Są one przeznaczone na rynek korporacyjny i w porównaniu z poprzednimi generacjami wyposażono je w jeszcze lepsze, jak przekonuje Panasonic, zabezpieczenia. W porównaniu z linią Toughbook 5 mogą m.in. wytrzymać upadek z wyższej wysokości.

Panasonic Toughbook CF-Y7

Panasonic Toughbook CF-Y7

Modele te mają zachowywać sprawność po upadku z wysokości 76 cm (wysokość blatu przeciętnego biurka), nawet jeśli są włączone (przypomnijmy, iż dla Toughbooków 5 upadek z wyższej wysokości niż 30 cm może skończyć się niefortunnie, i to bez względu na to, czy są włączone czy nie).

Na wspomnianej konferencji możliwości notebooków zaprezentowano w praktyce, kilkakrotnie upuszczając je na podłogę. Pokazano również nowy system zabezpieczający komputery przed zalaniem, mogący skutecznie odprowadzić do 200 mililitrów cieczy (pojemność przeciętnej szklanki) przez otwory w podstawie urządzeń bez ryzyka ich uszkodzenia.

Wszystkie nowe maszyny oparte są na platformie Intel Santa Rosa. W porównaniu ze starszą linią mobilnych pecetów wyposażono je w dwukrotnie więcej pamięci operacyjnej (1 GB) oraz pojemniejsze dyski twarde (80 GB). Notebooki obsługują interfejs bezprzewodowej komunikacji Wi-Fi, jednakże bez wsparcia dla najnowszej wersji tego standardu, 802.11n.

Jeden z komputerów, CF-R7, będzie dostępny tylko w Japonii. Posiada on 10,4-calowy wyświetlacz LCD XGA (1024 x 768 pikseli) i nie dysponuje własnym napędem optycznym. Do sprzedaży trafi 19 października w cenie ok. 1780 dolarów.

Pozostałe trzy maszyny będą rozprowadzane także poza Krajem Kwitnącej Wiśni. Oto ich podstawowe parametry, ceny i terminy rynkowych premier:

- CF-T7 (ekran 12,1" XGA): Japonia - 19 października

- CF-W7 (ekran 12,1" XGA, napęd DVD Super multi): Japonia - 16 listopada

- CF-Y7 (ekran 14,1" SXGA, 1400 x 1050 pikseli, napęd DVD Super multi): Japonia - 19 października

W Europie komputery będą dostępne od 27 listopada, w cenie (w przeliczeniu) odpowiednio 2100, 1950 oraz 2170 euro. Prawdopodobnie w tym samym czasie urządzenia będzie można nabyć w Amerykach i Azji. Nie znane są jeszcze ceny na tamtejszych rynkach.

Aktualizacja: 28 września 2007 14:32

Dodaliśmy film, na którym zobaczyć można faktyczną odporność opisywanych notebooków. Zobacz: Panasonic odświeża notebooki


Zobacz również