Panasonic - pierwsza cyfrowa lustrzanka

Koncern Panasonic idzie w ślady swojego wielkiego konkurenta - Sony - i przygotowuje się do wprowadzenia na rynek pierwszej cyfrowej lustrzanki fotograficznej w swojej ofercie. Mowa tu o modelu Lumix DMC L1, wyposażonym w obiektyw Leica D Vario-Elmarit 14-50 mm/F2.8-3.5, system stabilizacji obrazu Mega O.I.S. oraz czujnik obrazu Live MOS o rozdzielczości 7,5 megapiksela, zgodny ze standardem 4/3.

System stabilizacji obrazu zastosowany w obiektywie działa w oparciu o żyroskopowe czujniki i zintegrowany mikroprocesor Venus Engine Plus (jak przekonuje producent, wykrywa on ruchy aparatu z częstotliwością 4 tys. razy na sekundę). System działa w dwóch trybach: w pierwszym drgania korygowane są na bieżąco, w drugim system uaktywnia się w chwili naciśnięcia spustu migawki. Aparat jest gotowy do fotografowania po 0,8 s. - w pełni doładowany akumulator umożliwia wykonanie do 450 fotografii. Zdjęcia wykonywać można w 4 ustawieniach kolorów (Standard, Dynamic, Natural, Smooth) i 3 ustawieniach monochromatycznych (Standard, Dynamic i Smooth). Ujęcia zapisywane są w formatach JPEG i RAW na kartach pamięci SD, SDHC i MMC. Podgląd zdjęć zapewnia 2,5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 270 tys. pikseli.

Panasonic - pierwsza cyfrowa lustrzanka

Panasonic Lumix DMC L1

Aby wyeliminować ryzyko zabrudzenia wnętrza aparatu podczas wymiany obiektywów, lustrzankę wyposażono w ultradźwiękowy filtr Supersonic Wave Filter, strząsający drobiny kurzu i zanieczyszczenia z powierzchni czujnika obrazu. Inne wykorzystywane przez urządzenie technologie to m.in. tryb podglądu obrazu na żywo Live View (ekran LCD wyświetla ten sam obraz, który odwzorowany jest na sensorze obrazu) oraz funkcja "auto bracketing" - wykonywanie serii trzech lub pięciu zdjęć ze zmianą ekspozycji w krokach +1/3 do 1 EV. Lustrzanka obsługuje też 6 trybów czułości ISO (auto/100/200/400/800/1600).

Wymiary aparatu wynoszą 145,8 x 86,9 x 80 mm, a waga korpusu - 530 g. Sprzedaż aparatu ma rozpocząć się 22 lipca br., początkowo tylko w Japonii.

Więcej informacji, w tym szczegółowa specyfikacja techniczna: Panasonic