Panasonic prezentuje nową lustrzankę i obiektywy

Lumix DMC-L10 to oznaczenie nowego konsumenckiego aparatu fotograficznego typu DSLR, jakiego wprowadzenie na rynek ogłosiła firma Panasonic. Premierze nowego Lumiksa towarzyszą premiery dwóch obiektywów dla lustrzanek cyfrowych - teleobiektywu LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm f/3.5-5.6 ASPH./Mega O.I.S i 14-50mm f/3.8-5.6 ASPH. Lumix DMC-L10 to pierwsza cyfrowa lustrzanka wyposażona w system detekcji twarzy.

Lumix DMC-L10 wyposażony został w 2,5-calowy ekran z funkcją "live preview", który można odchylić pod kątem 270 stopni (przydatne podczas fotografowania uniesionym aparatem). Rozdzielczość ekranu to 207 tys. punktów. Zastosowany w czujnik obrazu to Live MOS wykonany w standardzie 4/3, o rozdzielczości 10,1 megapikseli, a procesor obrazu to Venus Engine III. Za czystość matrycy odpowiada filtr ultradźwiękowy. Nieodzownie w lustrzance znalazł się system optycznej stabilizacji obrazu.

Jak informuje producent w lustrzance zastosowano hybrydowy system ustawiania ostrości, na który składają się: system detekcji fazowej AF (wykorzystywany w trakcie fotografowania przez celownik) i system kontrastu AF (sprawdza się podczas wykonywania zdjęć z podglądem na żywo).

Panasonic Lumix DMC-L10

Panasonic Lumix DMC-L10

Lustrzanka obsługuje system detekcji twarzy (maksymalnie 15 twarzy zapamiętanych w kadrze) oraz mechanizm tzw. inteligentnej kontroli czułości (niweluje efekt wykonania rozmytych zdjęć, jakim obarczone jest fotografowanie obiektów w ruchu). W aparacie znaleźć można dziewięć trybów tematycznych fotografowania.

Wymiary korpusu aparatu wynoszą 134,5 x 95,5 x 77,5 mm. Nośnikiem danych są karty pamięci SD, SDHC lub MMC.

Prędkość migawki aparatu mieści się w zakresie 60 - 1/4000 s, kompensacja ekspozycji: od - 2 do + 2 EV w kroku co 1/3 EV, a wśród dostępnych poziomów czułości znalazły się auto, ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800 i ISO 1600. Zdjęcia seryjne można wykonywać z prędkością 2 lub 3 klatek na sekundę (zapis jako RAW) oraz bez limitów, jeśli zapisujemy je jako JPEG-i.