Panasonic przedstawia aparaty LUMIX z serii S

Po 10 latach produkcji aparatów bezlusterkowych, Lumix jest najbardziej doświadczoną marką w swojej klasie. Nowa seria, Lumix S ma otworzyć przed firmą Panasonic kolejny segment rynku.

Aparat LUMIX S1, zaprojektowany z myślą o fotografiach oraz filmach profesjonalnej jakości, wyposażono w mocowanie obiektywu typu L Mount o dużej średnicy. Oferuje on twórcom multimediów wszystkie korzyści płynące z pełnoklatkowej, czułej matrycy. Sercem modelu LUMIX S1 jest matryca CMOS o rozdzielczości 24,2 megapiksela. Aparat, wyposażony w wyjątkowy system stabilizacji obrazu i obsługiwany przez nowy procesor obrazu Venus Engine, spełnia najwyższe standardy sztuki fotograficznej oraz oferuje możliwość nagrywania zaawansowanych filmów z zachowaniem detali światła i cienia. Wydajny układ pikseli, w połączeniu z mocnym procesorem obrazu Venus Engine, umożliwia osiągnięcie ustawień czułości ISO do wartości ISO 51 200. Fotograf starający się uchwycić ważny moment ujmuje obraz w kadr, wykorzystując elektroniczny wizjer z wyświetlaczem OLED o rozdzielczości 5,76 mln punktów.

Panasonic przedstawia aparaty LUMIX z serii S

W razie potrzeby można skorzystać z trybu wysokiej rozdzielczości, aby uzyskać obrazy o rozdzielczości aż 96 mln pikseli. Ten tryb łączy osiem ekspozycji zarejestrowanych w czasie, gdy system stabilizacji obrazu w korpusie dokonuje drobnych korekt pozycji matrycy. Wynikiem tej operacji jest wypełniony informacjami plik w formacie RAW o rozdzielczości 12 000 x 8000 pikseli. Jedną z funkcji trybu wysokiej rozdzielczości jest opcja tłumienia rozmycia spowodowanego ruchem. Skuteczna kompensacja wstrząsów jest możliwa dzięki funkcji Dual I.S. - system 5-osiowej, podwójnej stabilizacji obrazu. Aby pomóc fotografom w usunięciu źródeł drgań aparatu, dodano wykres statusu systemu stabilizacji obrazu, wyświetlający interpretację graficzną drgań.

Uzyskiwanie ostrości i śledzenie wspomaga zaawansowana technologia sztucznej inteligencji, która wykrywa ludzi, koty, psy oraz ptaki. Identyfikacja obiektu pomaga systemowi w przewidywaniu schematów poruszania się i umożliwia śledzenie przez autofokus nawet wtedy, gdy obiekt jest odwrócony tyłem. Wykrywanie twarzy, oczu i źrenic gwarantuje odpowiednią ostrość portretów. W przypadku szybko poruszających się obiektów, LUMIX S1 jest w stanie wykonywać ujęcia z częstotliwością 9 kl./s w AFS lub 6 kl./s przy ciągłym ostrzeniu. Tryb 6K Photo umożliwia uchwycenie serii obrazów JPEG o rozdzielczości 18 mln pikseli z częstotliwością 30 kl./s, zaś tryb 4K Photo oferuje serie obrazów z częstotliwością 30 lub 60 kl./s o rozdzielczości 8 megapikseli.

Panasonic przedstawia aparaty LUMIX z serii S

LUMIX S1 oferuje filmowcom wyjątkową jakość nagrań oraz szeroki wachlarz narzędzi, które dają pełną kontrolę kreatywną nad rejestrowanymi materiałami. Wideo o jakości 4K jest dostępne przy prędkości 60/50p, zaś pełny odczyt sygnału pikseli osiągany jest przy prędkości 30p, umożliwiając uzyskanie czystych, szczegółowych obrazów. Korzystanie z całej szerokości matrycy pozwala na zachowanie ogniskowej obiektywów oraz kreatywne wykorzystywanie wyjątkowo małej głębi ostrości.

Aparat oferuje różnorodne krzywe gamma, w tym takie standardy branżowe jak Cinelike D/V oraz Like709. Nowy tryb płaski o obniżonym kontraście i nasyceniu, przeznaczony do różnorodnych zastosowań, skraca późniejszą obróbkę. Nowy profil Hybrid Log Gamma (HLG)2 umożliwia nagrywanie przy jeszcze szerszej rozpiętości tonalnej i żywych barwach (Like2100), naśladując zdolności oka ludzkiego.

LUMIX S1 umożliwia nagrywanie materiałów wideo o jakości do 4K 60/50p 4:2:0 w 8 bitach bezpośrednio na karcie SD lub XQD. Próbkowanie barw 4:2:2 można przesłać przez kabel HDMI. W 2019 roku Panasonic udostępni klucz do oprogramowania, który odblokuje opcję nagrywania w jakości 4K 60/50p 4:2:2 10 bitów za pośrednictwem wyjścia HDMI oraz wewnętrznie w jakości 30p/25p/24p w 4:2:2 10 bitów. Aktualizacja ta zapewni także funkcję V Log z wiodącą w branży rozpiętością tonalną dla aparatu LUMIX S1. Nagrywanie w jakości 4K/60p oraz z wysoką prędkością podlega ograniczeniom czasowym, natomiast nagrania w jakości 4K/30p i Full HD można wykonywać bez takich ograniczeń*3. Tryb High Speed Video pozwala na tworzenie nagrań w 2 krotnie zwolnionym tempie przy 60 kl./s w jakości 4K oraz maksymalnie 6 krotnie zwolnionym tempie w jakości Full HD, przy maksymalnie 180 kl./s.