Panasonic przestał produkować magnetowidy

Firma Panasonic przestała produkować magnetowidy na rynek japoński. Czy pamiętacie jeszcze te urządzenia oraz godziny spędzone razem z nieustraszonym Chuckiem Norrisem?


Posiadanie magnetowidu w Polsce na przełomie lat 80. i 90. było naprawdę czymś niesamowitym. Jeżeli już ktoś takowym dysponował, często zbierało się u niego kilka osób, które spędzały wiele godzin przed telewizorem oglądając takie filmy jak "Zaginiony w akcji", czy "Rambo". Jak się zdobywało te filmy? Normalnie (jak na tamte czasy). Wymieniało się po prostu kasety na targu, przegrywało od znajomego lub dawało do nagrania "specjalistycznym firmom".

Rozwój technologii zapisu spowodował jednak, że magnetowidy musiały w końcu oddać pole nowocześniejszym rozwiązaniom wykorzystującym do zapisu krążki optyczne. Co na to producenci tacy jak np. Panasonic?

Panasonic kończy z produkcją magnetowidów

...przynajmniej jeżeli chodzi o japoński rynek. Firma poinformowała bowiem właśnie, że z końcem poprzedniego roku zakończyła "domową" produkcję urządzeń VCR. Gdy wyczerpią się ich zapasy, magnetowidy z logo japońskiego producenta nie będą już dostępne w japońskich sklepach.

To jednak nie jest jeszcze koniec

Panasonic nie kończy jednak całkiem z rynkiem magnetowidów. Wciąż będą pracowały bowiem dwie produkujące je fabryki - jednak znajduje się w Chinach, natomiast druga na Słowacji. Japoński producent zapowiada, że dopóki produkcja ta będzie uzasadniona ekonomicznie, będzie ją kontynuował.

To już tyle lat...

Panasonic rozpoczął dostawy pierwszych urządzeń VHS VCR (patrz na zdjęcie) na rynku japońskim w 1977 roku. Tego typu urządzenia były przez dziesięciolecia główną platformą dla domowych mediów pozwalającą na nagrywanie programów, czy też oglądanie filmów z wypożyczalni.

____________

Wydaje mi się, że więcej osób jest zdziwionych nie tym, że Panasonic zakończył produkcję magnetowidów na rynek japoński, ale faktem, że jeszcze do końca poprzedniego roku ją kontynuował.