Panasonic startuje z produkcją Blu-Ray

Koncern Matsushita (szerzej znany dzięki marce Panasonic) uruchomił testową linię produkcyjną, na której wytwarzane będą płyty Blu-Ray. Firma uznała, że tylko zaprezentowanie przedstawicielom przemysłu rozrywkowego działającego produktu będzie w stanie przekonać ich do poparcia Blu-Ray.

Koncern chce w ten sposób pokazać, że produkcja krążków Blu-Ray jest stosunkowo prosta do uruchomienia (do tej pory takie płyty zaprezentował tylko Sony).

Panasonic wyraźnie odcina się więc od prowadzonych w ostatnim czasie przez Sony i Toshibę (przywódców dwóch 'obozów', promujących konkurencyjne standardy - Blu-Ray i HD-DVD) rozmów, których celem jest opracowanie jednego, wspólnego formatu (który miałby stać się następcą DVD). Panasonic nie chce kompromisu - firma zamierza cały czas promować standard Blu-Ray.

Koncern rozpocznie wytwarzanie płyt jednowarstwowych płyt Blu-Ray pod koniec maja - w październiku ma ruszyć produkcja płyt dwuwarstwowych. Przedstawiciele Panasonica zastrzegają jednak, że całe przedsięwzięcie ma jedynie charakter testowy i koncern nie zamierza w przyszłości produkować nośników optycznych.


Zobacz również