Panasonic stawia na nagrywarki

Koncern zaprezentował pięć nowych, stacjonarnych nagrywarek DVD. Władze firmy zapowiedziały również, że nowe urządzenia tego typu będą coraz częściej pojawiać się w ofercie japońskiego giganta.

Wszystkie nowe modele zapisują dane na płytach DVD-RAM lub DVD-R. Dwie spośród nowości (oznaczone symbolami DMR-E50 oraz DMR-E60) potrafią nagrywać "jedynie" na krążkach DVD. Kolejny model - DMR-E70V - to połączenie nagrywarki DVD i standardowego magentowidu, zaś dwa najdroższe urządzenia - DMR-E80H oraz DMR-E90H oferują możliwośc zapisu na DVD oraz na wbudowanym twardym dysku.

Panasonic DMR-E60

Panasonic DMR-E60

Jedyne różnice pomiędzy modelami DMR-E50 oraz DMR-E60 to obsługa przez ten drugi standardu DVD-Audio i możliwość przeglądania danych zapisanych na kartach pamięci PC Card i Secure Digital. E60 posiada również złącze DV, umożliwiające nagranie materiału z cyfrowej kamery wideo bezpośrednio na płytę DVD.

Bardzo ciekawą funkcją, oferowaną przez oba modele, jest możliwość odtwarzania obrazu z DVD z 1,3-krotną prędkością. Zdaniem producenta, szybkość taka pozwala jeszcze na bezproblemowy i czytelny odbiór filmu i jednocześnie skraca czas trwania np. 2-godzinnego filmu do ok. 1,5 godziny. Idealne rozwiązanie, kiedy musimy np. oddać szybko film do wypożyczalni, a chcemy obejrzeć go do końca.

Panasonic DMR-E70V

Panasonic DMR-E70V

Kolejny model to będący hybrydą DVD i VHS odtwarzacz o symbolu DMR-E70V. Spośród zaimplementowanych w nim funcji warto wymienić przede wszystkim podwójny tuner TV, pozwalający na zapisywanie materiału z dwóch kanałów TV jednocześnie. Możliwe jest również kopiowanie filmów bezpośrednio z kaset VHS na DVD.

Propozycją dla najbardziej wymagających użytkowników są modele DMR-E80H oraz DMR-E90H. Oba wyposażone zostały w twarde dyski – E80H dysponuje pojemnością 80 GB (co pozwala na zapisanie ok. 106 godzin nagrania w najniższej jakości), zaś E90H oddaje do dyspozycji użytkownika aż 120 GB miejsca na dysku (wystarcza to na nagranie ok. 160 godzin audycji).

Nieco zawiedzeni będą użytkownicy, oczekujący na wprowadzenie do powszechnego użytku technologii HighMAT, ujednolicającej standardy zapisu danych na CD i DVD wykorzystywanych w elektronice użytkowej i komputerach. Nowe urządzenia Panasonica nie obsługują jeszcze tego standardu. Zdaniem przedstawicieli koncernu, w momencie, gdy zatwierdzona została specyfikacja HighMAT, prace nad nowymi nagrywarkami były już mocno zaawansowane i nie było możliwości dodania obsługi tej technologii.

Nowe nagrywarki trafią na rynek w marcu i kwietniu tego roku (początkowo będą dostępne w Japonii, póżniej mają trafić także na rynek amerykański i europejski. Na razie znane są tylko ceny dwóch najniższych modeli – E50 ma kosztować ok. 600 USD, zaś E60 – między 700 a 750 USD.


Zobacz również