Panasonic szykuje 37-calowe OLED-y?

Firma Panasonic zamierza wprowadzić do swojej oferty telewizory wyposażone w wyświetlacze OLED - twierdzi japońska gazeta Sankei Shimbun. Z uzyskanych przez jej dziennikarzy informacji wynika, że koncern w pierwszej kolejności zamierza produkować modele 37-calowe.

Oczywiście, nie oznacza to, że telewizory OLED z logo Panasonika pojawią się w sklepach w najbliższym czasie - koncern dopiero przygotowuje się do zainstalowania w jednej ze swoich fabryk specjalnej linii montażowej (Sankei Shimbun twierdzi, że zostanie ona zbudowana w fabryce IPS Alpha - spółki joint-venture Panasonika i Hitachi). Premiera rynkowa telewizorów planowana jest najpóźniej na rok 2011.

Przedstawiciele firmy skomentowali już te doniesienia; rzecznik oświadczył, że Panasonic jest bardzo zainteresowany technologią OLED i rzeczywiście rozważa wprowadzenie wykorzystujących ją produktów do swojej oferty - zastrzegł jednak, że żadne decyzje co do rozpoczęcia produkcji jeszcze nie zapadły.

Warto wspomnieć, że telewizor OLED ma już w swojej ofercie koncern Sony - firma od końca ubiegłego roku sprzedaje w Japonii 11-calowy model XEL-1. Urządzenie oferuje obraz doskonałej jakości i interesujące wzornictwo (sam panel ma zaledwie 3 mm grubości) - wadą urządzenia jest za to wysoka cena (blisko 2 tys. USD). Przedstawiciele Sony zapowiedzieli już jednak, że w przyszłym roku zaprezentują model 27-calowy; podobne plany ma Toshiba (koncern szykuje model 30-calowy, ale na razie nie podał przewidywanej daty premiery).

Aktualizacja: 30 czerwca 2008 11:38

Rzecznik firmy Matsushita (właściciela marki Panasonic) oficjalnie zdementował informacje podane przez Sankei Shimbun. Przedstawiciel japońskiego koncernu przyznał, że firma interesuje się tą technologią, jednak jest mało prawdopodobne, aby produkty OLED z logo Panasonic trafiły na rynek wcześniej niż 2015 r.