Panasonic szykuje dwuwarstwowe dyski Blu-ray

Japoński koncern Matsushita (szerzej znany dzięki marce Panasonic) zapowiedział, że jeszcze w tym roku zaprezentuje pierwsze dwuwarstwowe dyski Blu-ray. Nośniki te będą miały 50 GB pojemności.

Krążki wyprodukowane zostaną w fabryce w Torrance City w Kalifornii (tej samej, która jako pierwsza wyprodukowała jednowarstwowe płyty Blu-ray o pojemności 25 GB). Przygotowania do uruchomienia nowej linii produkcyjnej, na której wytwarzane będą płyty o dwóch warstwach, trwają od listopada - pierwsze produkty powinny zjechać z taśmy pod koniec bieżącego miesiąca.

Przedstawicieli koncernu twierdzą, że udało im się opracować nowatorską technologię produkcji nośników BD-ROM (Blu-ray Disc Read Only Memory), która pozwala na znaczne obniżenie kosztów wytwarzania nośników. Dzięki tej innowacji Matsushita planuje szybkie uruchomienie masowej produkcji nowych nośników. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wysokie koszty produkcji nośników Blu-ray uważane były za jedną z podstawowych wad tego formatu. Więcej informacji na temat kosztów wdrożenia standardu Blu-ray (a także jego konkurenta - HD DVD) znaleźć można w tekście "Wsparcie dla Blu-ray kosztuje...".


Zobacz również