Panasonic szykuje tańsze odtwarzacze Blu-ray

Japoński koncern Panasonic zaprezentował nowy zunifikowany procesor AV o nazwie UniPhier. W układzie zintegrowano wszystkie podstawowe funkcje niezbędne dla odtwarzacza Blu-ray - jego zastosowanie ma pozwolić na produkowanie mniejszych i tańszych odtwarzaczy.

UniPhier obsługuje wszystkie podstawowe funkcje przewidziane w standardzie Blu-ray Profile 2.0 - m.in. Picture In Picture, DTS-HD MA oraz Dolby TrueHD. Układ potrafi też dekodować pliki Divx w rozdzielczości 1080p i obsługuje sieć Ethernet. Co ważne, procesor jest o 50% mniejszy niż układy stosowane do tej pory w odtwarzaczach Blu-ray.

Przedstawiciele Panasonika mówią, że stworzenie takiego procesora pozwoli na produkowanie mniejszych i, co najważniejsze, tańszych niż dotychczas odtwarzaczy Blu-ray. Będzie to możliwe, ponieważ cena zunifikowanego procesora ma być niższa niż cena wszystkich komponentów, które obecnie realizują podobne funkcje w odtwarzaczach BD.

Pierwsze próbki układu mają zostać dostarczone do producentów sprzętu już w czerwcu - niestety, nie wiadomo, kiedy dokładnie trafią na rynek urządzenia wyposażony w nowy procesor.