Panasonic: wrześniowa premiera Blu-ray

Japoński koncern Matsushita (szerzej znany dzięki marce Panasonic) zapowiedział na wrzesień wprowadzenie do sprzedaży swojego pierwszego stacjonarnego odtwarzacza płyt Blu-ray. Wiadomo już, że urządzenie będzie kosztować poniżej 1,5 tys. USD.

Niestety, nie podano na razie specyfikacji technicznej urządzenia. Wiadomo za to, że wraz z nim na rynku pojawi się 103-calowy płaski telewizor, który kosztować ma ok. 10 tys. USD.

Przedstawiciele koncernu spodziewają się dużego zainteresowania klientów takim odtwarzaczem - według nich sprzedaż odtwarzaczy Blu-ray może w pierwszym roku po pojawieniu się ich na rynku przekroczyć na całym świecie 5 mln egzemplarzy.

Rzecznik firmy oświadczył też, iż Matsushita nie widzi potrzeby wprowadzania na rynek odtwarzacza obsługującego obydwa konkurencyjne formaty (HD DVD oraz Blu-ray) - mimo, iż stworzenie takich urządzeń zapowiadają inne firmy (m.in. LG).

Warto przypomnieć, ze premierę odtwarzaczy Blu-ray zapowiedział już m.in. koncern Sony - jego produkty pojawią się na rynku już w lipcu (pisaliśmy o tym w tekście "Sony startuje z Blu-ray").