Panasonic współpracuje z reżyserem filmu "Titanic"

Japoński producent sprzętu elektronicznego wykorzysta najnowszy film Jamesa Camerona pt. "Avatar" do promocji wytwarzanych przez siebie telewizorów 3D.

Kadr z filmu "Avatar"
Polecamy

Stereoskopia to jedna z najstarszych technik obrazowania pozwalająca oddać wrażenie normalnego widzenia przestrzennego. Odwzorowane są tutaj zarówno odległości od obserwatora, głębia sceny oraz przestrzenne ułożenie poszczególnych elementów obrazowanego obiektu lub obiektów. Tłumaczymy zasady działania technologii 3D i podpowiadamy jak wykorzystać ją już dziś.

Więcej informacji:

Technologie 3D w monitorach

Panasonic planuje rozpoczęcie sprzedaży odbiorników telewizyjnych umożliwiających oglądanie wideo w trójwymiarze w 2010 r. Azjatyccy konkurenci firmy - Sony i Samsung - nie pozostają w tyle (obie spółki miały już okazję zaprezentować prototypy takich telewizorów), podobnie jak inni producenci z sektora IT, np. LG i Philips.

Współpraca Panasonic ze studiem Twentieth Century Fox, w którym powstawał "Avatar", ma zapewnić koncernowi przewagę nad rywalami. Firma już we wrześniu uruchomi kampanię promocyjną - na ulice wybranych miast Stanów Zjednoczonych i Europy wyjadą samochody wyposażone w wyświetlacze Panasonic, na których prezentowane będą trailery najnowszego dzieła Jamesa Camerona.

Sam reżyser jest przekonany, że technika 3D będzie odgrywać ważną rolę w rozrywce, bez względu na to, czy użytkownik będzie oglądał film czy grał w gry komputerowe. "3D nie jest czymś, co oglądasz. To rzeczywistość, którą odczuwasz tak, jakbyś mógł się w nią zagłębić" - uważa twórca.

"Avatar" to pierwszy film, który będzie wyświetlany w 2D i 3D, a który nie jest komputerową animacją. Jego premiera nastąpi 18 grudnia br., a już dziś w kinach rozpoczną się emisje trailera filmu.

Do oglądania telewizji 3D (a w zasadzie telewizji stereoskopowej, gdyż obraz nie jest w istocie trójwymiarowy) wymagane jest zakładanie specjalnych okularów. Powodzenie tych urządzeń zależeć będzie w dużej mierze od dostępności treści, czyli filmów 3D na płytach Blu-ray.