Panasonic zamierza zmniejszyć produkcję telewizorów. Być może wycofa się z plazm

Japoński serwis Nikkei podał niepokojącą dla zwolenników telewizorów plazmowych informację. Wynika z niej, że Panasonic być może już wkrótce przestanie produkować tego typu urządzenia.

Technologia plazmowa wciąż ma swoich wielkich zwolenników, którzy twierdzą m.in., że tylko ona jest w stanie zapewnić prawdziwie głęboką czerń oraz dynamiczny obraz bez smużenia. Niestety w ostatnich latach została ona praktycznie wypchnięta z rynku przez technologię opartą na ciekłych kryształach. Obecnie na półkach naszych sklepów znajdziemy więc plazmy zaledwie trzech producentów - Samsunga, LG i Panasonika.

Przeglądając fora okazuje się, że największym poważaniem cieszą się konstrukcie japońskiej firmy, która w 2009 roku zakupiła od Pioneera najlepszą zdaniem wielu w historii plazm technologię KURO. Jak donosi serwis Nikkei, być może wkrótce znikną one jednak z rynku.

Zdaniem serwisu Panasonic zamierza skupić się bowiem na bardziej rentownych branżach i w ciągu najbliższych trzech lat znacznie zmniejszyć produkcję telewizorów. Jeżeli chodzi o wspomniane plazmy prawdopodobnie planuje pójść jeszcze dalej i do 2014 roku całkowicie z nich zrezygnować.

Firma Panasonic wydała oświadczenie, z którego wynika, że "rozważa obecnie kilka opcji" i nie podjęła w zasadzie jeszcze żadnych decyzji. Serwis Nikkei uważa jednak, że potwierdzi jego doniesienia już 28 marca podczas prezentacji średniookresowego planu zarządzania.

CES i plazmy Panasonika

Warto zauważyć, że decyzja o rezygnacji z plazm stałaby w sprzeczności z sygnałami wysyłanymi przez Panasonika podczas ostatnich targów CES. Spośród zaprezentowanych przez niego wówczas 32 modeli telewizorów aż połowa zbudowana została bowiem w oparciu o technologię plazmową.

____________________

Co sądzicie na ten temat? Czy żałujecie, że plazmy Panasonika (oczywiście, jeżeli przedstawione doniesienia się potwierdzą) znikną z rynku?


Zobacz również