Panasonic zapowiada napędy Blu-ray

Japoński koncern oficjalnie poinformował o planach wprowadzenia do oferty napędu Blu-ray, przeznaczonego do montażu w komputerach PC. Przedstawiciele firmy poinformowali przy okazji, że jeśli użytkownik będzie chciał wykorzystać komputer z napędem Blu-ray do oglądania filmów, będzie musiał wyposażyć "peceta" w odpowiednio wydajny procesor (minimum 3 GHz).

Zapowiedziany przez firmę Panasonic napęd oznaczony jest symbolem LF-MB121JD. Urządzenie wyposażono w interfejs ATAPI. Na liście obsługiwanych przez nie nośników znalazły się płyty CD (CD-R, CD-RW), DVD (większość popularnych formatów) oraz krążki Blu-ray (jedno- i dwuwarstwowe, a także jedno- i wielokrotnego zapisu, o pojemności 25 i 50 GB).

Przedstawiciele firmy liczą, iż napęd zainteresuje zarówno producentów komputerów, którzy będą montowali go w nowych komputerach, jak i indywidualnych użytkowników, którzy zechcą wyposażyć w czytnik Blu-ray swoje "pecety".

Z informacji przedstawionych przez firmę wynika, że do korzystania z napędu niezbędny będzie komputer wyposażony w procesor taktowany zegarem 700 MHz (lub szybszy), co najmniej 128 MB pamięci RAM oraz 10 GB wolnego miejsca na dysku. Panasonic przygotował sterowniki dla systemów Windows XP (w także wersji 64-bitowej) oraz Windows 2000. Warto jednak zaznaczyć, że powyższa konfiguracja umożliwi co najwyżej korzystanie z nośników Blu-ray z danymi - do oglądania filmów zapisanych na tych krążkach niezbędna będzie maszyna o znacznie większej wydajności. Ze słów rzecznika koncernu Panasonic wynika, że powinien być to komputer wyposażony w procesor taktowany zegarem 3 GHz (w przypadku filmów w formacie MPEG2) lub nawet 3,2 GHz (filmy w formacie MPEG4AVC).

Urządzenia powinno pojawić się w sprzedaży w czerwcu - producent nie podał na razie jego ceny, ale analitycy spodziewają się, że jego cena nie powinna przekroczyć 850 USD.