Panasonic zaprzecza, że kończy z plazmami. Coś chyba jednak jest na rzeczy...

Panasonic zamierza zrezygnować z produkcji telewizorów plazmowych - donosi Reuters. Jeżeli to prawda, oznacza to koniec tej fantastycznej technologii.

Technologia plazmowa ma wiele zalet. Jej zwolennicy zwracają przede wszystkim uwagę na prawdziwie głęboką czerń oraz dynamiczny obraz bez smużenia. W czasach swojej świetności wykorzystywana ona była przez praktycznie wszystkich największych producentów telewizorów. Niestety z czasem (moim zdaniem zupełnie niezasłużenie) została ona wyparta przez technologię opartą na ciekłych kryształach. Obecnie na półkach sklepowych znajdziemy więc jedynie plazmy trzech producentów - Samsunga, LG i Panasonika.

To wąskie grono, jak donosi Reuters, zostanie wkrótce uszczuplone o trzecią z tych firm, co będzie poważnym, chyba dobijającym już ciosem dla tej świetnej przecież technologii. Warto bowiem tutaj pamiętać, że to właśnie japoński producent kupił w 2009 roku od Pioneera najlepszą zdaniem wielu w historii plazm technologię KURO.

Zobacz również:

  • NASA bada gwiazdę przypominającą nasze Słońce

"Panasonic Corp wycofa się z technologii plazmowej z końcem roku finansowego, czyli do marca 2014 roku." - pisze Reuters.

Panasonic zaprzecza

Po ukazaniu się tych doniesień polski oddział firmy Panasonic wydał oświadczenie, w którym twierdzł, że "firma kontynuuje działalność na rynku PDP i nie podjęła decyzji o rezygnacji z tego segmentu."

Coś jednak musi być na rzeczy

Warto tutaj zauważyć, że Panasonic deklaruje jedynie, iż żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Nie mamy więc zapewnienie, że nie stanie się tak np. za tydzień. Ponadto warto też przypomnieć o ogłoszonej ponad rok temu przez prezesa Kazuhiro Tsuga strategii zakładającej zamknięcie działów, które w ciągu 3 lat nie zdołają osiągnąć co najmniej 5-procentowego zysku operacyjnego. Produkcja plazm przyniosła Panasonikowi w zeszłym roku ponad 900 milionów dolarów strat...

No cóż, o tym czy doniesienia te są prawdziwe, przekonamy się za kilka miesięcy. W każdym razie jeżeli szykujecie się do zakupu telewizora plazmowego Panasonika, być może warto przyspieszyć tę decyzję...