Panda Antivirus for Netbooks - ochrona netbooka na pendrivie

Panda Antivirus for Netbooks to pakiet bezpieczeństwa przeznaczony specjalnie dla komputerów przenośnych typu netbook. Składa się z programu antywirusowego i dwukierunkowej zapory sieciowej. Skutecznie chroni przed wirusami, trojanami, robakami, rootkitami, programami typu spyware, botami, a także przed phishingiem.

Panda Antivirus for Netbooks - ochrona netbooka na pendrivie

Panda Antivirus for Netbooks

Produkt jest dostarczany na pendrivie o pojemności 2 GB, co samo w sobie stanowi sporą zaletę, ponieważ można go normalnie używać jako dodatkowy nośnik pamięci (instalator zajmuje niecałe 80 MB).

Wymagania systemowe są niewielkie - 128 MB pamięci operacyjnej (lub 512 MB jeśli będzie wykorzystywana udoskonalona heurystyka TruPrevent), procesor Intel Atom, Intel Celeron M albo VIA C7-M, Windows XP. Z naszych doświadczeń wynika, że z aplikacji mogą także skorzystać posiadacze desktopów z innymi procesorami (w tym Intel Core 2 Duo) i systemem Windows Vista.

Nieskomplikowany interfejs jest czytelny na małym ekranie netbooka - ikony i okna z komunikatami są duże, a fiszki poszczególnych elementów wyraźnie wyróżnione. Początkujących użytkowników ucieszy także wyjątkowo łatwa obsługa, a właściwie jej brak - jeśli używasz komputera w sposób typowy, to po instalacji nie będziesz niepokojony żadnymi alertami.

Działający w tle monitor antywirusowy tylko w minimalnym stopniu absorbuje zasoby systemu. Podczas normalnej pracy nie odnotowaliśmy najmniejszego nawet spowolnienia działania komputera. Producent twierdzi, że dzieje się tak m.in. dzięki zastosowaniu na znacznie większą skalę niż dotychczas modelu przetwarzania danych w chmurze (cloud computing). W największym skrócie polega to na szerokim wykorzystaniu danych i mocy obliczeniowej serwerów Panda Security do wykrywania i neutralizowania złośliwego kodu.

Trudno wymagać by lekki i bardzo oszczędny w gospodarowaniu zasobami produkt zapewniał stuprocentową ochronę komputera, niemniej szkoda, że wśród jego funkcji zabrakło ochrony tożsamości. W związku z tym Panda Antivirus for Netbooks może sobie nie poradzić z groźnymi ostatnio keyloggerami. Przydałby się także moduł sprawdzania reputacji witryn internetowych, ponieważ ataki typu drive-by download są obecnie najczęstszą przyczyną infekcji złośliwym oprogramowaniem. Natomiast brak antyspamu można odżałować, gdyż dzisiaj już mało kto korzysta z poczty za pomocą lokalnego klienta, a serwery pocztowe mają własne, praktycznie doskonałe mechanizmy do walki ze spamem.

Mimo kilku braków pakiet świetnie nadaje się do ochrony netbooków, głównie ze względu na minimalne zapotrzebowanie na zasoby systemowe i bezobsługowe działanie. Jego koszt wynosi 139 zł.

Pobierz: Panda Antivirus for Netbooks 2010 PL