Panda Security: codzienne ataki 10 milionów komputerów zombie

Według ostatniego raportu firmy Panda Security, ponad 10 milionów komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, każdego dnia w drugim kwartale bieżącego roku rozsyłało spam oraz niebezpieczne pliki, które trafiały na skrzynki pocztowe internautów.

Spam oraz niebezpieczne pliki w wiadomościach rozsyłanych przez komputery 'zombie' stanowiły aż 74% procent całej korespondencji przychodzącej na konta pocztowe internautów na całym świecie. Pierwsze miejsce w ilości zainfekowanych maszyn zajęła Turcja (11%). Zaraz za nią znalazła się Brazylia (8,4%) oraz Rosja (7,4%). Co ciekawe, Stany Zjednoczone, które w pierwszym kwartale miały 5-procentowy udział, w drugim kwartale znalazły się dopiero na 9. miejscu zestawienia z wynikiem 4,3%.

Ulubiona tematyka spamerów w okresie od kwietnia do czerwca to podatki. W czasie kiedy w niektórych krajach wypełniane są deklaracje podatkowe, internauci otrzymywali wiadomości pocztowe oferujące pomoc w uregulowaniu spraw podatkowych. W większości przypadków chodziło jednak o uzyskanie poufnych informacji. Pladze spamu nie oparły się również popularne serwisy internetowe, takie jak Blogspot, Twitter, czy Blogdrive.

Więcej informacji: Panda Security