Panda Security zorganizowała szczyt Security Blogger. Jakie wnioski ze spotkania?

W Madrycie odbył się pierwszy szczyt Security Blogger, który zgromadził specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem. W dyskusji wzięli udział liderzy opinii ze Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii, którzy debatowali nad przyczynami cyberprzestępczości, obecnym poziomem bezpieczeństwa w sieci czy sposobami zabezpieczania się przed atakami.

Tematem przewodnim Security Blogger Summit był rynek technologii bezpieczeństwa oraz kwestie związane z lepszą ochroną użytkownika internetu. Informowanie użytkowników sieci na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa jest jedynym sposobem na zmniejszenie liczby ofiar przestępczości internetowej. Odpowiedzialność za to powinna spoczywać zarówno na sektorze publicznym jak i prywatnym - to kluczowe wnioski ze szczytu.

Edukacja i odpowiedzialność

Uczestnicy szczytu podkreślili, iż u podstaw problemów z bezpieczeństwem leżą czynniki gospodarcze: "Moglibyśmy mieć lepsze technologie, ale nie jesteśmy w stanie za nie zapłacić" - twierdził Bruce Schneider, blogger oraz guru technologii IT. Zwrócił też uwagę na to, by nie zrzucać całej odpowiedzialności za bezpieczeństwo na rządy poszczególnych krajów, lecz zachęcić użytkowników i firmy do odegrania swojej roli.

W dalszym ciągu jednak największym problemem jest zachowanie internautów. Jak uznali uczestnicy forum - prowadzone prostym, zrozumiałym językiem kampanie propagandowe, dotyczące dobrych zwyczajów posługiwania się internetem, to najlepszy sposób na uniknięcie zagrożeń.

Obecna sytuacja i reakcja na przestępczość internetową

Dominującym trendem w ciągu kilku ostatnich lat jest profesjonalizacja przestępców internetowych, którym nie chodzi o to, by pojawiło się więcej zagrożeń, ale o to, by złośliwy kod stał się dla nich zyskowny. Kolejnym problemem jest fałszywe poczucie bezpieczeństwa wśród użytkowników: aż 80% wierzy, że ich komputer jest chroniony, mimo że trzy czwarte komputerów jest zainfekowana.

Przestępcy internetowi są gotowi posunąć się bardzo daleko, aby pozostać w ukryciu i uniknąć zainteresowania instytucji publicznych. Zarówno rządy jak i firmy zajmujące się bezpieczeństwem mają duże trudności w zwalczaniu cyberprzestępstw. To problem na skalę światową, przez co trudniej jest go śledzić, zebrać dowody, itd. Niestety, konsekwencje finansowe cyberprzestępstw mogą być ogromne, jak np. w przypadku niemieckiego gangu przestępców internetowych, znanego pod nazwą Cosmos, który zarobił na atakach 7 milionów dolarów w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

Security Blogger Summie odbył się w lutym w Madrycie i zgromadził 200 specjalistów ze świata bezpieczeństwa technologii informacyjnych, sektora prywatnego i publicznego, dziennikarzy oraz bloggerów.

Więcej informacji o szczycie znaleźć można pod tym adresem.