Panda Software: coraz więcej trojanów

Z opublikowanego przez firmę Panda Software rankingu najczęściej wykrywanych wirusów ubiegłego miesiąca wynika, iż swoją dominację już od 3 miesięcy utrzymują trojany. Od czerwca, na każde 10 wykrytych wirusów, przypadało aż sześć tych niebezpiecznych insektów.

Panda Software: coraz więcej trojanów

Zaskuteczniejsze wirusy w sierpniu - zestawienie Panda Software

Dane zebrane w sierpniu przy pomocy darmowego skanera antywirusowego Panda Software - PandaActivescan - wykazały prowadzenie rodziny trojanów Downloader (Downloader.GK - 17,51% infekcji na świecie i 15,44% w Polsce). Downloader.GK utrzymuje pozycję lidera już od 3 miesięcy. Na drugim miejscu, z wynikiem prawie 7% infekcji na całym świecie znajduje się trojan Briss.A (w Polsce natomiast z wynikiem 8,59% znalazł się exploit Mhtredir.gen). Spada natomiast liczba infekcji róznymi odmianami robaka Sasser oraz Netsky (piąte i szóste miejsce w światowym rankingu). Łączna liczba przeskanowanych komputerów w Polsce wyniosła 30132, zaś na świecie - 718487.

Autorzy rankingu podkreślają, iż w sierpniowych wynikach pojawiły się jedynie dwa nowe, do tej pory nie wykrywane wirusy. Ponadto, zwraca się również uwagę na fakt, że od momentu aresztowania autora niebezpiecznego robaka Sasser, nie nastąpiła żadna poważna epidemia wirusowa.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [22.11.2021]
  • Unia Europejska - larwy chrząszcza wpisano na listę produktów żywnościowych

Więcej informacji: Panda Software Polska