Panda Software: ponad 10 000 nowych botów w roku 2005

Według danych Panda Software, w roku 2005 najszybciej rozprzestrzeniającym się złośliwym kodem były tzw. boty - pojawiło się ich ponad 10 tys.

Boty to robaki lub trojany, które instalują się samodzielnie w systemie w celu wykonania szkodliwych działań, takich jak wysyłanie spamu lub zamiana komputera w 'zombie'. Wiele botów ma możliwość odbierania i wykonywania zdalnych rozkazów swoich twórców. Głównym celem nie jest infekowanie pojedynczego komputera, ale całych sieci komputerowych. Oprogramowanie szpiegujące zainstalowane na wielu komputerach może dostarczać cennych informacji i danych, które następnie są nieuczciwie wykorzystywane lub odsprzedawane.

Istnieje wiele sposobów na instalowanie botów w systemie. Wykorzystywane są między innymi luki w przeglądarkach internetowych, umożliwiające pobieranie i uruchamianie złośliwych programów podczas otwierania stron www. Najbardziej niebezpieczną cechą botów jest sposób ich rozprzestrzeniania. Pojawiają się one regularnie i w dużej liczbie, a użytkownicy często nie wiedzą nawet o ich istnieniu. Dlatego stosunkowo łatwo mogą infekować liczne sieci komputerowe.

Tradycyjne rozwiązania antywirusowe radzą sobie jedynie ze zidentyfikowanymi już zagrożeniami i nie są w stanie unieszkodliwiać nieznanych botów. Do zwalczania ich potrzebne są technologie proaktywne, które potrafią wykryć obecność nawet nieznanego bota w systemie.