Panda - antywirus w chmurze

Firma Panda Security oferuje darmowe oprogramowanie antywirusowe wykorzystujące model cloud computing - Panda Cloud Antivirus. Firma jest pierwszym producentem systemów antywirusowych, który wprowadził tego typu rozwiązanie.

Jak twierdzi producent, rozwiązanie ma o 50 % mniejszy wpływ na wydajność peceta, niż przeciętne aplikacje antywirusowe. Firma przekonuje, że rezultat ten udało się osiągnąć zarówno dzięki przeniesieniu "do chmury" procesów skanowania systemu w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania jak i wskutek wykorzystania nieinwazyjnych technik "przechwytywania" niebezpiecznych aplikacji.

Program nie obciąża zasobów komputera, gdyż analiza działania systemu i uruchomionych w nim procesów, gromadzenie i przechowywanie informacji o plikach oraz skanowanie ich odbywają się na serwerach zewnętrznych. Za właściwe funkcjonowanie oprogramowania odpowiada technologia cloud computingu o nazwie Collective Intelligence, która umożliwia szybką identyfikację i klasyfikowanie wykrywanych zagrożeń. Serwery CI otrzymują dziennie ponad 50 tys. nowych próbek sieciowych szkodników.

Program funkcjonuje na razie w postaci beta.

Więcej informacji: Panda Cloud Antivirus