Pandemia COVID-19 wpłynie na plany związane teleskopem Hubble’a

Europejska Agencja Kosmiczna wprowadza zmiany w obchodach 30 rocznicy pracy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Wszystkiemu winny jest koronawirus.

Lagoon Nebula - zdjęcie wykonane z okazji 28 rocznicy kosmicznego teleskopu Hubble'a

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Europejską Agencję Kosmiczną, zmianie ulegnie forma oraz termin obchodów 30 rocznicy obecności teleskopu Hubble’a w kosmosie. Pierwotny plan zakładał organizację serii wydarzeń rozpoczynających się w okolicach 24 kwietnia.

Jak czytamy w oświadczeniu: „Rozumiemy, że rozprzestrzenianie się kronawirusa może wpłynąć na możliwość organizacji wydarzeń publicznych, szczególnie tych z dużą publicznością. Jesteśmy elastyczni w kwestii nowych terminów, w zakresie prezentacji obrazów z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, które miałby się odbyć w różnych europejskich obiektach. Prezentacja obrazów w ramach rocznicowych obchodów może odbyć się w dowolnym terminie między 24, a 30 września 2020r – kiedy też nastąpi publiczne udostępnienia obrazów

ESA zachęca do organizowania wydarzeń i działań związanych z 30 leciem pracy teleskopu i jego odkryciami naukowymi. Według zapewnień agencji, w związku z dużym zainteresowaniem planowanymi wydarzeniami i potencjalnym zagrożeniem ze strony koronawirusa, organizatorzy mogą liczyć na wsparcie w zakresie dostępu do materiałów i wsparcia fachowców.

Jednocześnie ESA podkreśla jak ważną kwestią jest zdrowie publiczne, wyrażając przy tym przekonanie, że obchody rocznicy nawet w ograniczonej formie powinny dostarczyć wielu zachwytów wszystkim zainteresowanym. Planowane terminy nowych wydarzeń mają być publikowane na stronie agencji.

Przeczytaj również: Rywal SpaceX, OneWeb, bankrutuje z powodu koronawirusa

Interesujesz się kosmosem? Może pora na nowy teleskop. Polecamy model Celestron Astrofi 127 SC