Panelowa ruletka


Iiyama ProLite E431S

Panelowa ruletka

Ekonomiczny monitor 17-calowy o doskonałym kontraście i ostrości.

Monitory iiyamy serii ProLite nie zaliczają się do najdroższych w firmowym katalogu. Prezentują się jednak elegancko i są dobrze wyposażone. Zaopatrzono je w nowoczesne matryce LCD o bardzo krótkim czasie dostępu, rzędu 16 ms. Po uruchomieniu wyświetlacza najbardziej rzuca się w oczy dobry kontrast. Tekst czy obrazy graficzne prezentowane są bardzo wyraźnie, różnice poziomów pomiędzy jasnymi i ciemnymi planami są doskonale zaakcentowane. Monitor można podłączyć do komputera metodą analogową bądź cyfrową. Jasność wyświetlacza to standardowe 250 cd/m2. Jest to wartość całkowicie wystarczająca do codziennej pracy. Nieco zawiedliśmy się na szerokości kątów widzenia nowoczesnej skądinąd matrycy. Patrząc na monitor pod większym kątem, można zaobserwować zmiany barw oraz zmniejszenie czytelności obrazu. W typowych sytuacjach, gdy użytkownik nie wygina się w sposób nienaturalny przed monitorem (tak jak my podczas testów), nie są to wady istotne.

W trybie ECO

iiyama wyposażyła nowy model w przydatny podczas pracy z tekstem tryb ECO. Powoduje on zmniejszenie intensywności podświetlania matrycy, co bardzo poprawia warunki długotrwałej pracy przed monitorem. Jednocześnie następuje zmniejszenie zapotrzebowania monitora na energię oraz zwiększenie żywotności elementów podświetlających ekran. Z przydatnych funkcji warto także wymienić korekcję gamma oraz zgodność monitora ze standardem prezentacji barw sRGB. Doskonała ostrość, bardzo wysoki kontrast w połączeniu z prawidłowym, nieprzekłamanym odwzorowaniem barw, sprawiają, że jest to optymalny monitor dla użytkownika szukającego tzw. złotego środka - panelu stosunkowo niedrogiego i dobrego.

Belinea 101750

Wyśrubowane parametry użytkowe, ładna stylistyka i atrakcyjna cena - to krótka charakterystyka monitora Belinei.

Panel Belinei nie ma cech, które przyciągnęłyby klientów stających w salonie komputerowym przed wyborem monitora LCD. Z wyglądu jest podobny do dziesiątków innych urządzeń w swojej grupie, ma atrakcyjną cenę, ale nie tak niską, jak niektóre siedemnastki innych producentów. Pozory jednak mylą. Belinea 101750 ma bowiem jeden bardzo mocny punkt - doskonałą matrycę LCD. Jest ona podświetlana przez świetlówki, dające jasność na poziomie 250 cd/m2. Bardzo wysoki jest kontrast - 500:1. Parametr ten od razu można docenić w praktyce. Szczególnie dobrze ogląda się na Belinei filmy i gry. Kolory są żywe, jednak nieprzejaskrawione. Brawa należą się producentowi matrycy (Belinea matryc nie produkuje) za szerokie kąty widzenia - 170 stopni w obu płaszczyznach to nie czcze przechwałki. Zniekształcenia obrazu podczas spoglądania na ekran z boku są naprawdę niewielkie. Czas reakcji na poziomie 25 ms to może nie wartość rekordowa, ale wystarcza także do prezentacji filmów wideo.

Podwójny interfejs

Monitor ma podwójne gniazda do podłączenia karty graficznej (cyfrowe i analogowe). W dolnej części ramki otaczającej ekran wbudowano głośniki. Wygodę pracy z monitorem zwiększa istotnie funkcja Pivot, polegająca na możliwości ustawienia ekranu w pozycji pionowej. Belinea tradycyjnie już poważnie podeszła do przygotowania produktu na polski rynek. Dokumentacja wydana jest w formie książki, a nie świstków kserokopii czy plików w formacie PDF, jak to często się zdarza konkurencji. W komplecie znalazł się także kabel DVI, niby drobiazg, lecz tego - dodajmy, że dość kosztownego - elementu wyposażenia także w wielu produktach nie uświadczysz.

ViewSonic VP171s

Panelowa ruletka

Profesjonalny monitor LCD, szczególnie dobrze przystosowany do pracy w konfiguracji wieloekranowej.

ViewSonic, który mieliśmy okazję testować, to model zaliczający się do serii profesjonalnej. Obudowa Thinedge Ultra-Slim Bezel została skonstruowana tak, aby wokół matrycy plastikowe ramki były jak najwęższe. Dzięki temu kilka paneli można połączyć w tzw. ścianę monitorów. Jest to szczególnie istotne, jeśli wziąć pod uwagę krótki czas reakcji matrycy, który wynosi 16 ms. ViewSonic VP171s jest naprawdę dobrym narzędziem dla osób zajmujących się zawodowo obróbką animacji graficznych czy montażem wideo. Urządzenie można pochwalić za doskonałą ergonomię. Nie chodzi tylko o bardzo wygodne menu ekranowe, ale również, a może przede wszystkim o to, że ekran można przekręcać praktycznie we wszystkich kierunkach (z opcją prezentacji pionowej włącznie).

Trzy komputery mile widziane

ViewSonic zaskoczył nas obfitością gniazd wideo. Są aż trzy, z czego jedno to cyfrowe DVI-D, a dwa pozostałe - analogowe VGA. Jakość obrazu uznaliśmy za naprawdę dobrą. Nieco raziła nas tylko zbytnia jaskrawość barw. Poza tym imponował wysoki kontrast 500:1 oraz naprawdę krótki czas reakcji matrycy. Kąty widzenia wynoszące 140 stopni w obu płaszczyznach nie są może rekordowe, lecz osoby pracujące z monitorem nie narzekały na ten parametr. W profesjonalnym modelu zabrakło, naszym zdaniem, tak przydatnej opcji, jak regulacja gamma. Ta funkcja pozwala w dużym stopniu zoptymalizować jakość obrazu i dopasować jego charakterystykę do oczekiwań danego użytkownika. W pudle z monitorem znajdziesz kabel cyfrowy DVI, płytę z aplikacjami kalibracyjnymi oraz przewód analogowy VGA. Biorąc pod uwagę jakość obrazu i wyposażenie ViewSonica, cenę należy uznać za bardzo atrakcyjną.