Panelowa ruletka

Warto pamiętać, że 17 cali LCD to 19 cali ekranu w monitorze CRT. Ekran o takiej przekątnej ma optymalną wielkość, która spełnia wymagania stawiane wyświetlaczowi komputerowemu przez większość użytkowników. Sprawdźmy więc, co oferują najnowsze modele zaliczane do tej kategorii.


Warto pamiętać, że 17 cali LCD to 19 cali ekranu w monitorze CRT. Ekran o takiej przekątnej ma optymalną wielkość, która spełnia wymagania stawiane wyświetlaczowi komputerowemu przez większość użytkowników. Sprawdźmy więc, co oferują najnowsze modele zaliczane do tej kategorii.

To, że panele LCD szybko tanieją, wiemy wszyscy. Warto jednak zauważyć, że to właśnie ceny siedemnastek LCD spadły w ostatnim roku najwyraźniej. Tańsze modele można kupić już za mniej niż 2 tysiące zł. Mniej więcej pół roku temu kosztowały znacznie więcej, około 3-3,5 tysiąca zł. Co się od tego czasu zmieniło w 17-calowych monitorach LCD? Po pierwsze, tylko w nielicznych modelach brak cyfrowego interfejsu DVI. Warto dodać, że rozwiązanie to trafiło już do monitorów analogowych. Na rynek wchodzi jeden z modeli firmy LG - Flatron F700PD, wyposażony w takie gniazdo. Oznacza to, że przynajmniej jeden z etapów konwersji sygnału cyfrowego na analogowy został wyeliminowany, a to powinno spowodować poprawę jakości sygnału wideo, a co za tym idzie obrazu. Czy tak będzie, przekonamy się wkrótce i jak najszybciej o tym poinformujemy.

DVI w standardzie

Panelowa ruletka

Parametry techniczne i wyniki testów

Jak już wspomnieliśmy, DVI w siedemnastkach LCD staje się standardowym wyposażeniem. Nie jest to jeszcze normą, lecz tylko nieliczne, najtańsze produkty nie mają tego "jedynie słusznego" interfejsu monitora LCD. Ciekawym rozwiązaniem jest także instalowanie w niektórych monitorach podwójnych gniazd VGA. Jeśli jest to dodatek, popieramy, ale jeżeli drugie złącze VGA ma zastępować cyfrowe DVI, to oponujemy. Kolejne udoskonalenia wiążą się z konstrukcją samych matryc. Zdecydowanie skrócił się czas reakcji panelu na sygnał wideo. To jeden z kluczowych parametrów, który decyduje, czy dany produkt nadaje się dla graczy i osób oglądających na monitorze filmy. Jeśli czas reakcji, mierzony w milisekundach, jest za długi, to obiekty szybko przemieszczające się po ekranie pozostawiają za sobą widoczne smugi a obraz nie jest idealnie płynny. Na szczęście już od dłuższego czasu, matryce LCD są na tyle nowoczesne, że efekty tego typu można zauważyć niezwykle rzadko. Niemniej sporym zaskoczeniem i niespodzianką w naszym teście jest to, że czas reakcji w wypadku aż czterech modeli wynosi jedynie 16 ms. Okazało się jednak, że także produkty z matrycami o czasie reakcji 25-30 ms sprawują się bardzo dobrze i niezbyt długo generują obraz. Aby sprawdzić podatność matrycy na smużenie, najprościej uruchomić dynamiczną grę, np. strzelaninę typu

"Quake" lub wybrać efektowne, filmowe sceny akcji i obserwować sposób prezentacji obrazu na ekranie. Jeśli za szybko przemieszczającymi się obiektami zauważysz poświatę czy smugę, oznacza to, że matryca za wolno reaguje na sygnał wideo. Nowoczesnym monitorom nie powinno się to jednak przydarzać.

Wysoki kontrast

Nowe matryce to nie tylko krótszy czas reakcji. Nie mniejszym osiągnięciem jest zdecydowane zwiększenie współczynnika kontrastu. Teraz najczęściej wynosi on mniej więcej 450:1, co jest doskonałym wynikiem. Do niedawna współczynnik kontrastu rzędu 300:1 był uważany za naprawdę dobry. Niektóre monitory, np. Samsung SyncMaster 173P, mają panele LCD gwarantujące uzyskanie kontrastu na poziomie 700:1. Największe różnice między produktami widać w kategorii naturalnego przedstawiania barw. Nie mieliśmy, na szczęście, do czynienia z monitorem słabym, którego sposób odzwierciedlania kolorów byłby rażąco zły. Niemniej pomiędzy poszczególnymi modelami różnice w prawdziwości prezentacji kolorów są łatwe do wychwycenia. Praktycznie całkowicie naturalne kolory prezentował model firmy EIZO. Inne urządzenia radziły sobie z tym nieznacznie gorzej, chociaż jeśli zawodowo nie zajmujesz się pracą z aplikacjami graficznymi, to również inne testowane przez nas monitory nie sprawią ci zawodu.

Regulacja gamma

Coraz więcej monitorów ma bardzo przydatną funkcję, jaką jest korekcja gamma. Dzięki niej możemy uzyskać lepszą gradację szarości i w konsekwencji lepsze, pełniejsze odwzorowanie barw. Niektóre monitory, jak EIZO FlexScan L567, pozwalają na regulację gamma dopiero po wejściu w zaawansowane opcje, dostępne nie z menu monitora, a oprogramowania sterującego instalowanego w systemie operacyjnym komputera. Szkoda, że zaawansowane systemy emulacji barw, znane chociażby z monitorów EIZO FlexScan L685EX, nie są jeszcze instalowane w tańszych modelach 17-calowych. Pamiętajmy jednak, że i na korekcję gamma w takich modelach przyszło nam czekać kilka miesięcy. Mając to na względzie, możemy się spodziewać emulacji barw już po najbliższej wymianie monitorów LCD przez producentów.

Nowe, doskonalsze matryce

Philips i LG wspólnie produkują matryce ciekłokrystaliczne. Firmy te opracowały niedawno nową technologię wyświetlaczy, nazwaną Super-IPS. Ekrany wykonane w tej technologii mają zapewniać bardzo szeroki kąt widzenia, sięgający 176 stopni w obu płaszczyznach. Osiągnięto to dzięki odmiennemu sterowaniu molekułami ciekłych kryształów, które po przyłożeniu do nich energii elektrycznej ustawiają się w taki sposób, że światło przechodzące przez panel pod dużym kątem zachowuje się podobnie, jak w przypadku przechodzenia na wprost. W konsekwencji obraz zachowuje dużą jasność, wysoki kontrast, a reprodukcja kolorów jest poprawna także wtedy, gdy patrzymy na ekran z boku. Drugą zaletą technologii jest redukcja czasu reakcji do około 12 ms. Panele te znajdą się w nowych modelach monitorów LG, Philipsa, a także wielu innych producentów kupujących matryce z tego źródła.

Zaginione porty USB

Z naszego testu wynika, że coraz mniej monitorów LCD ma wbudowane koncentratory USB. Z jednej strony, obniża to koszt produkcji, z drugiej jednak pozbawia użytkownika bardzo przydatnego elementu wyposażenia. Porty USB umieszczone w podstawie monitora pozwalają bowiem na zdecydowanie wygodniejsze podłączanie urządzeń peryferyjnych, takich jak myszy, drukarki czy zewnętrzne karty dźwiękowe. Na szczęście, można jeszcze znaleźć modele wyposażone w przydatne porty. Koncentratory w nowych monitorach pracują najczęściej w standardzie USB 2.0, gwarantującym przepustowość na poziomie 480 Mb/s.