PanoWeaver 4.0

Program EasyPano z Szanghaju jest poważnym konkurentem dla aplikacji iPix pod względem tworzenia panoram. Z jego pomocą można łączyć zdjęcia zrobione z obiektywem typu fisheye w bezszwowe panoramy sferyczne, które mogą być używane na stronach internetowych lub w prezentacjach.

Program EasyPano z Szanghaju jest poważnym konkurentem dla aplikacji iPix pod względem tworzenia panoram. Z jego pomocą można łączyć zdjęcia zrobione z obiektywem typu fisheye w bezszwowe panoramy sferyczne, które mogą być używane na stronach internetowych lub w prezentacjach.

PanoWeaver 4.0

PanoWeaver 4 umożliwia zaimportowanie 4 lub 6 zdjęć, które nie tworzą pełnego okręgu. Na zrzucie pokazano wynik ich wstępnego łączenia.

Można go kupić i pobrać w trybie online, a w przeciwieństwie do konkurencji nie są wymagane żadne opłaty za utworzone panoramy. Na razie możliwe jest kupno tylko wersji dla systemu Windows, ale wersja dla Mac OS-a X powinna być już dostępna, kiedy ten numer digita trafi do sprzedaży. W czasie robienia zdjęć konieczne jest użycie specjalnego statywu obrotowego firm iPix lub Kaidan.

Wersja 2. PanoWeavera umożliwiała połączenie tylko dwóch zdjęć, w wersji 3. pojawiła się obsługa panoram składających się z trzech ujęć o większej powierzchni nakładania, co pozwalało uzyskać lepsze efekty. Najnowsza wersja tego programu pozwala użyć czterech lub sześciu niepełnych zdjęć "walcowatych", a także dodać "zwykłe" zdjęcia dla uzupełnienia luk.

PanoWeaver 4 może także importować i łączyć zdjęcia tworzące kostkę sześcienną, które pochodzą na przykład z generatorów scen 3D).

Autorzy dodali obsługę większości cyfrowych lustrzanek wyposażonych w obiektywy typu fisheye (rybie oko), choć tylko niektóre z nich (na przykład Canon EOS 1Ds) mogą zarejestrować w pełni obrotowy obraz z użyciem odpowiedniego obiektywu, takiego jak Sigma 8 mm. Jest to spory postęp, ponieważ do tej pory większość osób korzystała z kompaktowych aparatów cyfrowych Nikon Coolpix z relatywnie niedrogimi obiektywami FC-E8/E9 (około 1500 zł).

PanoWeaver 4.0

Kolorem zielonym oznaczono parę punktów służących do dopasowania zdjęć przed ich połączeniem.

PanoWeaver umożliwia wykonanie wstępnego łączenia dla przetestowania ustawień. Możliwa jest także ręczna zmiana ustawień automatycznego dopasowywania i nakładania poprzez ręczne oznaczenie dowolnej liczby punktów łączenia w poszczególnych zdjęciach. W czasie tej operacji można przeglądać zdjęcia z powiększeniem 800 procent. Czas tworzenia panoram został znacznie skrócony dzięki zastosowaniu nowych algorytmów łączenia.

Gotowe panoramy można eksportować jako pliki QTVR (łącznie z opcją zapisu dla trybu pełnoekranowego) lub aplety Java dla przeglądarki EasyPano Virtual Tour Player. Dostępna jest również opcja eksportu "przyciętych" panoram dla wydruku z rozdzielczością sięgającą nawet 10000 x 5000 pikseli.

PanoWeaver 4.0

Za pomocą programu EasyPano Tourweaver 1.25 (dostępny oddzielnie lub w pakiecie z PanoWeaverem 4) można łączyć interaktywne panoramy i konwencjonalne zdjęcia z dźwiękiem, hotspotami i innymi funkcjami interaktywnymi, tworząc szablony stron internetowych.

Kupić, nie kupić

PanoWeaver 4.0 został znacznie ulepszony w stosunku do poprzednich wersji. Szczególnie przydatna jest obsługa cyfrowych lustrzanek o wyższej rozdzielczości, dzięki czemu użytkownicy nie są ograniczeni do konkretnego typu sprzętu. Warto podkreślić również łatwość użycia i dobrą wydajność programu.

produkt: PanoWeaver 4.0

producent: EasyPano

cena brutto: 600 USD (999 USD w zestawie z Tourweaverem 1.25)

konkurenci: iPix

kontakt:http://www.easypano.com

za:

Łatwość użycia, brak dodatkowych opłat; współpraca z cyfrowymi lustrzankami wyposażonymi w obiektyw typu fisheye.

przeciw:

Każdy system typu fisheye ma ograniczoną rozdzielczość; akcesoria i obiektywy do robienia zdjęć są drogie; program nie pozwala tworzyć panoram mających mniej niż 360 stopni.