Panoramiczny LCD poprawia wydajność

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Utah opublikowali wyniki raportu "Productivity, Screens and Aspect Ratio", dotyczącego wpływu parametrów monitora na wydajność pracowników.

W badaniu wzięło udział 96 pracowników uczelni - w tym wykładowcy i studenci - podzielonych na trzy grupy użytkowników, dobrane pod względem umiejętności obsługi komputera (nowicjusze, średnio zaawansowani i zaawansowani). Badano m.in. czas niezbędny do zakończenia zadań związanych z edycją dokumentów.

Eksperyment dowiódł, że członkowie wszystkich grup byli znacząco bardziej produktywni korzystając z panoramicznych monitorów o przekątnej 24" lub większej (rozdzielczość co najmniej 1920 x 1200 pikseli) w porównaniu z ekranami o standardowych proporcjach boków (1280 x 1024 piksele rozdzielczości). Efektywność pracownika, który z monitora 4:3 przesiądzie się na co najmniej 24-calowy ekran 16:9, wzrasta, zgodnie z wynikami raportu, o 30 %.

Inne wnioski płynące z opracowania to m.in. dość oczywiste stwierdzenie, że panoramiczne wyświetlacze lub zestawy dwóch monitorów dobrze nadają się do pracy z dokumentami wielostronicowymi lub wieloma aplikacjami jednocześnie. Ekrany 24-calowe o proporcjach 16:9 lepiej nadają się do edycji tekstu niż standardowe ekrany 17" i 19" oraz zestawy dwóch wyświetlaczy o takich przekątnych. Zestawy dwóch monitorów panoramicznych o przekątnej 22" lub większej to lepsza platforma pracy z arkuszem kalkulacyjnym niż jeden taki monitor lub ekran o proporcjach 4:3.