Pantera pokazała pazury

W ostatni piątek, zgodnie z zapowiedziami odbyła się oficjalna premiera najnowszego systemu operacyjnego firmy Apple - Mac OS X 10.3 o roboczej nazwie Panther. Co warto podkreślić, również w Polsce piątkowy wieczór w salonach Apple upłynął na premierowych prezentacjach najnowszego Mac OS'a.

Dostępny od piątku w powszechnej sprzedaży system, charakteryzuje się kilkoma wyjątkowo interesującymi właściwościami:

Finder

Jest to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany element systemu. Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy jest nowy, "metaliczny" interfejs. Użytkownicy systemów Windows posiadający aplikację iTunes mogą również zobaczyć na własne oczy, jak wygląda ów interfejs. To właśnie ta aplikacja oraz iPhoto, jako pierwsze zyskały metaliczny wygląd. Finder został wyposażony w kilka funkcji znanych i sprawdzonych już we wcześniejszych wcieleniach systemu. Przykładem takiej funkcji jest umieszczone po lewej stronie okno Places, a w nim możliwość dodawania własnych plików oraz teczek. Kolejną znaną z poprzednich wersji (OS 9) właściwością są kolorowe etykiety katalogów. Pozwala to na jego szybsze odnalezienie. Również mechanizm wyszukujący obsługuje etykiety. Działa on błyskawicznie i już w momencie wpisywania szukanej nazwy. Nowością w Finderze jest przycisk Action, który zawiera listę najważniejszych poleceń zależną od wybranego aktualnie elementu.

Expose

Narzędziem tym będą szczególnie zainteresowani użytkownicy korzystający z kilkunastu aplikacji jednocześnie. Pozwala ono na zapanowanie nad ogromną ilością porozrzucanych po ekranie okien i ich częściowe uporządkowanie. Przy pomocy trzech skrótów klawiaturowych możliwe jest pokazanie wszystkich okien uruchomionych programów jednocześnie, przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi aplikacjami oraz błyskawiczne "przedarcie się" przez gąszcz okien do pulpitu. Pod domyślnie zdefiniowanym klawiszem F9 znajduje się opcja pokazania wszystkich aktualnie otwartych okien aplikacji. Aby pomieścić je wszystkie jednocześnie na ekranie, konieczne jest skalowanie każdego z okien oraz ich odpowiednie ułożenie względem siebie. Dzięki silnikowi graficznemu OpenGL o nazwie Quartz, proces ten odbywa się bardzo płynnie. Pod klawiszem F10 ukryta jest opcja przechodzenia pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Po jego naciśnięciu na pierwszym planie pojawiają się wszystkie okna danej aplikacji (np. tylko okna Photoshopa). Klawisz F11 spowoduje ukrycie wszystkich aktualnie otwartych okien i tym samym wspomniane wcześniej "przedarcie się" do pulpitu. Skróty te możemy oczywiście dowolnie zmieniać. Możemy również sprawić, aby wywołanie tych funkcji było możliwe po skierowaniu myszki w odpowiedni róg ekranu.

iChat AV

Zaktualizowana została również aplikacja do pogawędek internetowych iChat AV. W obecnej wersji mamy możliwość pełnoekranowej telekonferencji z wykorzystaniem kamery internetowej. Po raz kolejny nowy silnik graficzny OpenGL o nazwie Quartz sprawił, iż jakość obrazu znacznie się poprawiła. Możliwe jest dołączenie dowolnej kamery internetowej poprzez port FireWire lub kamery oferowanej przez firmę Apple - iSight. Jej dodatkową zaletą jest natychmiastowa instalacja nie wymagająca żadnych sterowników. Jakość obrazu oraz dźwięku jest zadowalająca nawet w przypadku łącza o niewielkiej przepustowości (w trakcie piątkowej prezentacji odbyła się telekonferencja pomiędzy sklepem Apple w Warszawie i Wrocławiu, a przepustowość łącza wynosiła 64 kbps).

FileVault

Jest to moduł, który pozwala na zabezpieczenie zawartości komputera. Może być szczególnie przydatny dla posiadaczy komputerów przenośnych. Zastosowana w nim opcja Secure Delete Trash nadpisuje każdy usuwany przy jej pomocy plik specjalną sekwencją znaków, która całkowicie uniemożliwia odzyskanie i dostęp do danego dokumentu. Zastosowany w FileVault standard szyfrowania danych to AES. Poprzednio stosowany 56-bitowy klucz DES został zastąpiony 128-bitowym kluczem AES. Zastosowano dwa poziomy zabezpieczeń: oprócz standardowego hasła uzytkownika jest również możliwe utworzenie hasła tzw. Master Password, które pozwala administratorowi na dostęp do danych dowolnego użytkownika systemu. To szczególnie przydatna opcja w przypadku gdyby użytkownik zapomniał hasła.

Fast User Switching

Bardzo ciekawie została rozwiązana kwestia pracy kilku osób na jednym komputerze. Charakterystyka systemu wielodostępowego została zaczerpnięta z rozwiązań systemu UNIX. Każdy użytkownik posiada swój katalog, w którym przechowuje wszelkie dane. Opcja szybkiego przełączania pomiędzy użytkownikami charakteryzuje się bardzo przydatną właściwością. W sytuacji, gdy jeden z użytkowników kończy pracę, nie musi zamykać wszystkich programów aby się wylogować. Dokonywany jest zapis aktualnego stanu systemu, tak by w momencie ponownego zalogowania się danego użytkownika odtworzyć stan, w którym przerwał on pracę. Dopiero wyłączenie komputera spowoduje całkowite wyczyszczenie profilu. Tu jeszcze jedna istotna informacja: jedynie osoba z uprawnieniami administratora będzie miała możliwość wyłączenia komputera. Wpływ na wydajność systemu będzie miało tylko pozostawienie w swoim profilu aktywnego procesu (np. renderingu grafiki 3D).

Mail

Bezpłatny program pocztowy Mail pracuje teraz wydajniej. Szczególnie widać to w zakresie wyświetlania wiadomości w formacie HTML. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu mechanizmu renderowania HTML znanego z przeglądarki Safari. Dodatkowo zaopatrzono program w opcję śledzenia wątków, szczególnie przydatną dla subskrybentów wszelakich grup dyskusyjnych. Pomyślano również o współpracy programu z oprogramowaniem Microsoft Exchange Server 2000 oraz 2003.

Font Book

Debiutująca w systemie aplikacja FontBook służy jako menadżer czcionek. Przy jej pomocy łatwiej jest zarządzać kolekcjami przeróżnych czcionek, grupować je w specjalne kategorie, tworzyć kolekcje dostosowane do specyficznych potrzeb. Instalacja nowych czcionek odbywa się przy pomocy jednego kliknięcia. Zastosowana w programie funkcja interaktywnego wyłączania konkretnej czcionki nie wymaga zamykania aplikacji i działa w zakresie całego systemu. Podgląd każdej czcionki zawiera dodatkowo szczegółowe informacje o niej (nazwa, autor, nazwa PostScriptowa). Możemy sortować czionki w zależności od ich typu (w QuarkXpress będą widoczne tylko czcionki PostScript).

Preview

Drastycznie wzrosła szybkość odczytywania plików w formacie PDF w programie Preview. Po raz kolejny czynnikiem decydującym o tym było zastosowanie w systemie nowego silnika graficznego Open GL - Quartz. Z nowych funkcji programu warto wspomnieć o możliwości kopiowania dowolnie zaznaczonego tekstu do innego dokumentu oraz obsłudze odnośników URL. Dzięki temu możemy przemieszczać się przykładowo do innych części dokumentu. Tu również dostępny jest mechanizm wyszukiwania treści.

A oto jak przedstawiają się ceny nowego systemu:

- Mac OS X Panther wersja jedno-stanowiskowa: 129 EUR + VAT;

- Mac OS X Panther wersja Family Pack: 196 EUR + VAT, licencja na 5 stanowisk, tylko dla użytkowników domowych;

- Mac OS X Panther wersja wielostanowiskowa: 109 EUR za stanowisko;

- Mac OS X Panther Server: 479 EUR za wersję do 10 użytkowników i 987 EUR za wersję Unlimited, obie ceny netto.

Jak dowiedzieliśmy się od Jerzego Bebaka, dyrektora działu marketingu polskiego przedstawicielstwa Apple: "Dla wszystkich, którzy kupili wersję pudełkową systemu 10.2 lub dowolny komputer G3 lub G4 dnia 8 października 2003 lub później, a który to komputer nie miał Mac OS X 10.3 - aktualizacja do systemu 10.3 jest bezpłatna. Dla wszystkich, którzy kupili dowolny G5 w dowolnym okresie, a komputer nie miał systemu 10.3, aktualizacja do 10.3 również jest bezpłatna (w obu przypadkach beneficjent ponosi koszty przesyłki). Dostępny jest także program "up-to-date" dla klientów, którzy kupili we wcześniejszym okresie system lub komputery z systemem 10.2.x. Będą mogli nabyć aktualizację do Pantery za ok. 30 EUR netto".

Więcej informacji: http://www.apple.com


Zobacz również