Pantera pokazuje pazury

Nazwy kolejnych wersji systemu operacyjnego Mac OS X pochodzą od drapieżnych kotów. Do tej pory zapoznaliśmy się bliżej z Gepardem (10.0), Pumą (10.1) i Jaguarem (10.2). To jednak nie koniec rozwoju tej linii systemów Apple'a. Najnowsza wersja Mac OS-a X 10.3 nosi nazwę Pantera.


Nazwy kolejnych wersji systemu operacyjnego Mac OS X pochodzą od drapieżnych kotów. Do tej pory zapoznaliśmy się bliżej z Gepardem (10.0), Pumą (10.1) i Jaguarem (10.2). To jednak nie koniec rozwoju tej linii systemów Apple'a. Najnowsza wersja Mac OS-a X 10.3 nosi nazwę Pantera.

Pantera pokazuje pazury

Początkowo Steve Jobs zapowiadał, że OS X 10.3 pojawi się dopiero pod koniec bieżącego roku. Raporty beta-testerów świadczą jednak, że Apple zakończył już dodawanie nowych funkcji i koncentruje się na optymalizacji szybkości działania systemu. Można się więc spodziewać, że pełna wersja (najprawdopodobniej płatna) będzie już dostępna we wrześniu lub październiku.

Największe zmiany dokonały się w Finderze, który został wyposażony w nowe opcje zapisywania plików, ulepszone funkcje wyszukiwania oraz nowe menu kontekstowe. Funkcja Exposé umożliwia błyskawiczne przełączanie się pomiędzy otwartymi oknami. W systemie znajdą się również nowe narzędzia do zarządzania czcionkami, tworzenia dokumentów w formacie PDF oraz wysyłania i odbierania faksów. Z kolei domyślny program pocztowy Mail zapewnia lepsze filtry antyspamowe. Po raz pierwszy możliwe będzie zalogowanie się na konto innego użytkownika bez konieczności zamykania wszystkich działających aplikacji.

Nie bez znaczenia jest również wydajność systemu. Testerzy podkreślają, że Pantera jest o mniej więcej 15-20 procent szybsza od Mac OS-a X 10.2, nawet w przypadku starszych komputerów.

Finder

Najczęściej używanym komponentem Mac OS-a jest oczywiście Finder. Apple dokonał pewnych zmian w jego działaniu, a także przywrócił niektóre funkcje, znane już w "klasycznym" Mac OS-ie 9.

Pantera pokazuje pazury

Nowy Finder ma "metalowy" interfejs, który był już w aplikacji iTunes i iPhoto. Wszystkie woluminy (włącznie z iDiskiem) są dostępne poprzez pasek Places, który znajduje się po lewej stronie okna. W dolnej części tego paska można umieścić własne pliki i teczki, co w pewnym stopniu przypomina Apple menu ze starszych systemów. Również okna dialogowe do zapisu plików wykorzystują ulepszony interfejs Findera.

Kliknięcie nowego przycisku Action powoduje wyświetlenie menu kontekstowego, którego zawartość jest zależna od aktualnie wybranego elementu. Dzięki temu menu możliwe jest, na przykład, tworzenie pseudonimów, drukowanie, wysyłanie plików do kosza, a także oznaczanie plików i teczek etykietami (funkcja znana z OS-a 9).

Funkcja wyszukiwania w Finderze przypomina teraz analogiczne funkcje dostępne w programach iTunes i Mail. Wyniki szukania są wyświetlane według typu.

Exposé

Nowa funkcja Pantery o nazwie Exposé umożliwia zapanowanie nad chaosem okien wielu aktywnych aplikacji. Użycie skrótów klawiaturowych pozwala na szybkie przełączanie między programami bez potrzeby ukrywania, minimalizowania i przesuwania otwartych okien.

Pantera pokazuje pazury

Exposé można wywołać za pomocą domyślnych klawiszy funkcyjnych lub własnych skrótów klawiaturowych. Możliwe jest również przydzielenie trzech różnych widoków wyświetlania do innego wierzchołka ekranu. Przesunięcie wskaźnika myszy do tego rogu spowoduje wywołanie danego trybu.

Pierwszy tryb powoduje wyświetlenie wszystkich otwartych okien. Exposé pomniejsza i rozmieszcza okna na ekranie. Im więcej otwartych elementów, tym mniejsze każde okno. Oznacza to, że posiadacze niewielkich monitorów mogą mieć problemy z identyfikacją żądanej aplikacji. Na szczęście przesunięcie wskaźnika myszy nad oknem powoduje pojawienie się nazwy programu, teczki lub dokumentu. Kliknięcie wybranego okna przywołuje je na pierwszy plan, natomiast inne okna pozostają w dotychczasowym położeniu.

Drugi tryb przywołuje wszystkie okna bieżącej aplikacji, natomiast inne pozostają nieaktywne. Funkcja ta będzie przydatna w sytuacji, gdy jeden program otworzył wiele okien.

Wybranie trzeciego trybu natychmiast ukrywa wszystkie otwarte okna, co zapewnia błyskawiczny dostęp do pulpitu. W ten sposób można szybko odnaleźć i otworzyć dokument, odłączyć dysk sieciowy lub przenieść pliki do kosza.