Panther - co nowego w Mac OS X?

Nowa wersja systemu operacyjnego Mac OS X 10.3 o roboczej nazwie Panther, którego wprowadzenie na rynek przewidziane jest pod koniec roku, przyniesie szereg nowych funkcji oraz udogodnień dla użytkowników Macintoshy. Poniżej przedstawiamy niektóre z najciekawszych właściwości "Pantery".

Finder

Panther - co nowego w Mac OS X?

Jedno z najczęściej używanych narzędzi przeszło metamorfozę stylistyczną i technologiczną. Nowy Finder posiada metaliczny wygląd zaczerpnięty z iTunes oraz iPhoto. Tabela z wykazem dysków umieszczona jest teraz w lewej części okna Places. Przycisk Actions posiada menu kontekstowe o zawartości zależnej od obiektu, nad którym zostanie uaktywnione. Pozwala ono na wykonywanie operacji drukowania, aliasingu, przesyłania plików do kosza oraz oznaczanie plików i katalogów kolorem. Ta ostatnia funkcja to ukłon w stronę systemu Mac OS 9. Mechanizm wyszukiwania pozwala teraz na odnajdywanie zasobów już podczas wpisywania.

Expose

Panther - co nowego w Mac OS X?

Niezwykle przydatną opcję podczas pracy z wieloma programami jednocześnie oferuje narzędzie Expose. Za pomocą klawiszy funkcyjnych umożliwia poradzenie sobie z kilkunastoma działającymi aplikacjami. Naciśnięcie klawisza F9 sprawi, że na pulpicie pojawią się wszystkie okna aplikacji, których używamy. Są one odpowiednio skalowane i rozmieszczone na ekranie, aby każde z nich było dobrze widoczne. Klawisz F10 natomiast pozwoli na ukazanie się okien tylko jednej aplikacji oraz towarzyszących jej dodatków. Przełączanie pomiędzy poszczególnymi programami umożliwi klawisz Tab. Po naciśnięciu klawisza F11, wszystkie okna zostaną schowane.

Mail

Panther - co nowego w Mac OS X?

Domyślny klient pocztowy systemu Mac OS X posiada innowację w postaci śledzenia wątków wiadomości. Podobną funkcję oferuje już przykładowo Eudora. Użytkownicy nowego Maila powinni odczuć zwiększoną wydajność oraz poprawność odczytu wiadomości w formacie HTML, dzięki zastosowaniu w programie mechanizmu renderowania, znanego z przeglądarki internetowej Safari. Poprawiono ponadto filtr zabezpieczający przed spamem.

Font Book

Panther - co nowego w Mac OS X?

Dotychczas dostępny w systemie Font Panel został uzupełniony o nową aplikację zwaną Font Book. Umożliwia ona kategoryzację czcionek w zależności od ich rodzaju lub przeznaczenia. Za jej pomocą można również kontrolować, które zestawy czcionek będą dostępne dla wyszczególnionych aplikacji. Przykładowo w programie QuarkXpress potrzebujemy tylko czcionek w formacie PostScript. Możemy dodatkowo tworzyć określone style fontów zaopatrując je w efekty cieniowania, podkreślania, itp.

Szybka zmiana użytkownika

Praca kilku użytkowników na jednym komputerze nie powinna już stanowić problemu. Wcześniej proces przelogowania, pociągał za sobą konieczność zamknięcia wszystkich aplikacji. W nowej odsłonie systemu nie jest to już konieczne. Zapamiętuje on ustawienia danego użytkownika i po jego powrocie odtwarza stan zapisany dla konkretnego profilu.

Z pozostałych zmian zauważonych w nowym systemie Mac OS X warto wspomnieć też o rozszerzonej obsłudze plików PDF, zawierającej między innymi szybszy podgląd, wyszukiwanie treści, podgląd faksów, konwersję PostScript do PDF. Zmiany nie ominęły również narzędzia do szyfrowania plików FileVault. Posiada ono teraz zaawansowany 128-bitowy klucz.

Więcej informacji: http://www.apple.com