Panther i G5 bez tajemnic

Podczas odbywającej się w Nowym Jorku konferencji Macworld Creative Pro odbył się pierwszy publiczny pokaz nowego komputera spod znaku jabłuszka – Power Mac G5. Uczestnicy konferencji mogli także zobaczyć w akcji nową wersję systemu Mac OS X, opatrzoną kryptonimem Panther.

Przedstawiciele Apple reklamują G5 jako najszybszy obecnie komputer osobisty. Prezentowana maszyna wyposażona była w procesor IBM 970 taktowany zegarem o częstotliwości 2 GHz pracujący z FSB 1 GHz, 128-bitową pamięć DDR400 oraz dysk twardy Serial ATA. Cena takiego komputera w najsilniejszej konfiguracji nie powinna, zdaniem Grega Joswiaka z Apple, przekroczyć 3000 USD.

Istotną zmianą w G5 jest zaprojektowany od nowa system chłodzenia, składający się aż z 9 wentylatorów. Mimo to jest on aż o połowę cichszy od tego znanego z G4. Joswiak dodał, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy na rynku powinny pojawić się Power Maki G5 z 3-gigahercowym procesorem.

Nowy Power Mac posłużył m.in. jako platforma do prezentacji nowej wersji systemu operacyjnego Mac OS X - Panther. Zdaniem władz Apple, zawiera ona ponad 100 zmian i udogodnień w porównaniu z obecną wersją – Jaguar. Wśród nich warto wymienić m.in.: wbudowane w system zaawansowane narzędzie do zarządzania czcionkami – FontBook, znacznie zmodernizowane mechanizmy obsługując format PDF oraz unowocześnione funkcje drukowania. Modernizacji doczekał się także AppleScript.

Więcej informacji:

http://www.apple.com