Papier na każdą okazję

Przetestowaliśmy zestaw nośników firmy Tetenal znanej fotoamatorom z dobrych odczynników chemicznych i tradycyjny chpapierów fotograficznych.

Przetestowaliśmy zestaw nośników firmy Tetenal znanej fotoamatorom z dobrych odczynników chemicznych i tradycyjny chpapierów fotograficznych.

Tetenal to firma od wielu lat obecna na rynku materiałów fotograficznych. Jej produkcja skupiała się głównie na chemikaliach i papierach, do zdjęć zarówno czarno-białych, jak i kolorowych. Jednak by nie stracić udziałów w rynku, firma zaczęła produkować papiery fotograficzne przeznaczone do drukarek atramentowych. Trzeba przyznać, że z niezłym skutkiem.

W czasie testu ekonomii druku mieliśmy okazję przetestować gamę papierów firmy Tetenal i porównać wyniki z wydrukami robionymi na oryginalnych papierach. Na wydrukach nie widać różnic jakości i papier może być stosowany w każdej drukarce, jaka brała udział w testach, z rewelacyjnym skutkiem. Papier znakomicie przyjmuje atrament, powierzchnia jest gładka, bez śladów "zwarzenia" się tuszu, co czasem widać w przypadku gorszych papierów.

Papier na każdą okazję

Tetenal ma bardzo bogatą ofertę papierów do wydruków atramentowych. Obok klasycznych nośników fotograficznych - grubych błyszczących kartonów - także papier czerpany i płótno.

W ofercie firma ma kilka różnych rodzajów papieru. Stosunkowo tanią serię Office Photo, przeznaczoną do wydruków prezentacyjnych (Perfect Print) i zdjęć (papier błyszczący). Cena 2,50 zł za arkusz usprawiedliwia stosunkowo cienki nośnik (tylko 180 g/m<sup>2</sup>).

Dla bardziej wymagających przygotowano papier z serii Photoquality, o różnych gramaturach i wykończeniach. Znajdziemy papiery: matowe, półmatowe i błyszczące. Gramatura waha się od 210 g/m<sup>2</sup> aż do 272 g/m<sup>2</sup>. Papiery błyszczące są wodoodporne, co ciekawsze - również matowe.

Na specjalne okazje Tetenal ma dwa rodzaje papieru: Aquarell i Canvas Textile z serii Fine Art. Pierwszy z nich to bardzo gruby i przyjemny w dotyku papier czerpany. Znakomicie nadaje się do drukowania np. eleganckich zaproszeń . Canvas Textile to z kolei płótno powlekane specjalną warstwą przyjmującą tusz z drukarki. Pozwala to na naniesienie wydruku, który później wygląda jak obraz. Wystarczy naciągnąć go na blejtram, oprawić w ramy i możemy udawać koneserów sztuki. Te papiery są sprzedawane w formatach do A2. Ale nie są tanie. Papier czerpany kosztuje 6,50 zł za arkusz, płótno - 16,90 zł za kartkę A4.

Ofertę uzupełniają różnego rodzaju kleje i lakiery. W sumie produkty Tetenal stanowią bardzo ciekawą propozycję dla użytkowników drukarek. Jakość wszystkich produktów można przetestować, kupując zestawy "po jednym z każdego" papieru z serii Photoquality i Fine Art. Pierwszy kosztuje 29 zł, drugi - 35 zł.