Papierowe potyczki

Deklarowane przez producentów prędkości druku drukarek atramentowych robią wrażenie. Jednak wyniki prezentowane przez PC World często znacznie się od nich różnią. Przyjrzeliśmy się bliżej, dlaczego tak się dzieje.


Deklarowane przez producentów prędkości druku drukarek atramentowych robią wrażenie. Jednak wyniki prezentowane przez PC World często znacznie się od nich różnią. Przyjrzeliśmy się bliżej, dlaczego tak się dzieje.

Atramentowe drukarki kolorowe, jak się wydaje, funkcjonują na dwóch płaszczyznach. Jedna z nich to świat laboratoriów testowych firm produkujących drukarki, w którym dokumenty tekstowe i zdjęcia drukowane są niemal z prędkością dźwięku. Drugi świat to ten, w którym na co dzień żyjemy, w którym wydrukowanie zdjęcia może doprowadzić do rozpaczy nawet stoika.

Różne?

Papierowe potyczki

Lexmark Z51

Poddaliśmy analizie wyniki testów drukarek atramentowych z dwóch ostatnich lat. Odkryliśmy, że trwają swego rodzaju mistrzostwa prezentacji prędkości drukarek, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. W testach przeprowadzonych przez PC World Test Center drukarki działają z prędkością pomiędzy 40 a 73 procent deklarowanych prędkości druku tekstu (w zależności od producenta). Dane dotyczą testów 24 drukarek, testy przeprowadzono w okresie od lutego 1998 do kwietnia 2000. Dane zawierały wyniki prędkości druku tekstu i zdjęć otrzymane przez PC World Test Center, jak i deklarowane przez producentów. Poddaliśmy analizie wyniki testów produktów czterech firm: Epson, Canon, Lexmark i Hewlett-Packard.

W naszych testach prędkości druku tekstu wyniki najbardziej zbliżone do deklarowanych uzyskiwały produkty Hewlet-Packard. Przeciętny wynik uzyskiwany w naszym laboratorium odpowiadał w 73 procentach deklarowanemu. Epson zgodny był w 53 procentach, zaś Canon i Lexmark tylko w 40.

W testach grafiki prędkość druku wahała się od 22 procent wartości deklarowanej w przypadku Epsona do 12 procent w przypadku Lexmarka. Wyniki Hewlett-Packarda zgadzały się w 18 procentach, zaś Canona w 14 procentach.

Dlaczego występuje tak duża rozbieżność pomiędzy naszymi wynikami i wartościami deklarowanymi przez producentów? Brakuje standardu, według którego można by oceniać prędkość druku, więc producenci ustalają własne zasady. Niektórzy testują prędkość w trybie Draft. Drukarki HP uzyskiwały wyniki bardziej zbliżone do PC World, gdyż producent testował je w trybie Normal. Inni producenci drukują z poziomu DOS, a nie używanych na co dzień aplikacji.

Carolyn Ticknor, prezydent działu HP Imaging and Printing Solution stwierdziła, że firma próbuje przygotować najbardziej reprezentatywne testy, jednak użytkownik korzystający z wielu aplikacji może doświadczyć różnych wyników. Ticknor stwierdziła też, że Testy PC World mogą być bardziej reprezentatywne dla tego, co użytkownik doświadcza w codziennej pracy. Choć firma Hewlett-Packrd stara się być najbardziej konserwatywna w każdym z wykonywanych testów, zarówno ona, jak i inne firmy stoją przed dylematem braku standardów pomiaru.

Standard - na razie nie

Jeden z inżynierów pracujących w firmie Lexmark twierdzi, że ustanowienie standardu napotka na wiele przeszkód. Producenci musieliby uzgodnić platformę PC, System, aplikacje, rozmiar i złożoność zadania oraz ustawienia sterowników. Firmy HP i Epson stwierdziły, że z radością powitałyby standard, jednak prawdopodobnie wystąpiłyby trudności z uzgodnieniem szczegółów.

Jeden z pracowników firmy Canon oświadczył, że każda z firm będzie próbowała wykorzystać zalety promowanych przez siebie technologii.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację podawane prędkości druku są całkowicie subiektywne i absolutnie nieporównywalne. Nie oznacza to, że wyniki testu zostały wymyślone, jednak warunki ich prowadzenia nie mają nic wspólnego z warunkami ustalonymi przez innych.

Papierowe potyczki

Epson Stylus Color 760 i Cannon BJC-6000

Agresywnie lansowane parametry nie są niczym nowym. Przez lata monitory wykorzystywały nieporównywalne specyfikacje. Monitory 17-calowe mogły się znacznie różnić przekątną ekranu. Dopiero protesty konsumentów spowodowały, że producenci zaczęli podawać rzeczywiste rozmiary widocznej części kineskopów. W przypadku drukarek kolorowych nie ma takiego wspólnego wzorca, z którego mogliby korzystać konsumenci.

Różnica wydajności

Nie ma wątpliwości co do tego, że drukarki obecnie działają szybciej niż w roku 1998. Wyniki ich działania również znacznie się różnią. Różnica między wynikami uzyskiwanymi przez PC World Test Center nie zmniejszyła się przez lata. Porównywaliśmy tylko wyniki najlepszych drukarek, które testowaliśmy, jednak uznaliśmy, że są one reprezentatywne dla całego rynku. Deklarowana prędkość drukarki HP DeskJet 815C wynosi 5,1 str./min (tekst), podczas gdy zmierzona przez nas wyniosła 3,7 str./min. Dokumenty zawierające grafiki są według producenta drukowane z prędkością 3,1 str./min. Zmierzona przez nas prędkość wyniosła 0,5 str./min.

Lexmark deklaruje, że drukarka Lexmark Z51 Color JetPrinter drukuje tekst z prędkością 10 str./min, zmierzona przez nas wyniosła 3,9 str./min. Tak duża różnica powstaje, gdyż Lexmark mierzy prędkość w trybie Draft. Takie samo podejście mają firmy Canon i Epson.