Paramount: "Pojemność Blu-ray jest przeceniana"

Na początku tego tygodnia nastąpił jeden z ważniejszych zwrotów w tzw. "wojnie formatów" pomiędzy HD DVD oraz Blu-ray. Już wydawało się, że szala zwycięstwa przechyla się na korzyść Blu-ray, gdy niespodziewanie jeden z największych koncernów filmowych - Paramount - poinformował, że rezygnuje z wydawania filmów na płytach Blu-ray i od tej pory jego filmy w rozdzielczości HD dostępne będą tylko na HD DVD. Aby wyjaśnić motywy tej decyzji, nasi koledzy z amerykańskiego PC Worlda skontaktowali się z Alanem Bellem, wiceprezesem Paramount, odpowiedzialnym za nowe technologie. "Pojemność nośników Blu-ray jest trochę przeceniana. Gdy dokonuję się takiego wyboru, bierze się pod uwagę wiele różnych czynników - łatwość produkcji, jakość odtwarzaczy, koszty, potrzebną infrastrukturę oraz pojemność. Owszem, gdyby we wszystkich innych zestawieniach był remis, to pewnie zadecydowałaby pojemność" - mówi Alan Bell.

Paramount: "Pojemność Blu-ray jest przeceniana"
Do tej pory Paramount wydawał filmy jednocześnie w dwóch standardach (w właściwie w trzech - wliczając DVD). Przedstawiciele firmy tłumaczą jednak, że wydawanie filmów zarówno na Blu-ray, jak i na HD DVD miało za zadanie sprawdzić, których z tych standardów bardziej odpowiada wytwórni. Test ten zdał format HD DVD - zdaniem przedstawicieli Paramount, jest on znacznie lepiej dopracowany. Pisaliśmy o tym w tekście "HD DVD kontratakuje".

Ta decyzja zaskoczyła wszystkich - niedawne raporty wyraźnie pokazywały, że znaczną przewagę (w każdym razie w kwestii liczby sprzedanych filmów) zdobył Blu-ray. Aby wyjaśnić motywy decyzji Paramount, nasi koledzy z amerykańskiego PC Worlda skontaktowali się z Alanem Bellem, wiceprezesem koncernu, odpowiedzialnym m.in. za nowe technologie. Prezentujemy rozmowę z Bellem, przeprowadzoną przez Melissę J. Perenson.

PCW: Zdaję sobie sprawę z tego, że podjęcie takiej decyzji nie było prostą sprawą. Jak był główny powód "przestawienia się" Paramount na HD DVD?

Paramount: "Pojemność Blu-ray jest przeceniana"

Alan Bell

Alan Bell: Przez ostatni rok gromadziliśmy niezbędną wiedzę i doświadczenie, wydając nasze filmy w obydwu konkurencyjnych formatach - sprawdzaliśmy, jak sprawdzają się one w praktyce. Po serii analiz zdecydowaliśmy, że będziemy korzystać z HD DVD.

Dlaczego?

Pierwszy ważny czynnik to niższa cena odtwarzaczy HD DVD [w porównaniu z urządzeniami obsługującymi Blu-ray - red.]. To jest dobre dla naszych klientów.

Drugi ważny powód to fakt, że format HD DVD jest wspierany przez DVD Forum - organizację, która ma ogromne doświadczenie w kwestii tworzenia i wdrażania nowych specyfikacji i technologii. Dla nas bardzo ważne jest to, że format HD DVD powstał i został spopularyzowany w bardzo stabilny sposób. Powstała jasna specyfikacja, określono konkretne wymagania co do odtwarzaczy obsługujących ten standard - dzięki temu wszystkie takie urządzenia są w pełni zgodne z systemem HDi i wszystkie są w stanie obsłużyć opcje interaktywne. Mamy więc pewność, że treści multimedialne na wszystkich płytach HD DVD, które opublikujemy w przyszłości, będzie można bez problemu odtworzyć na każdym odtwarzaczu spełniającym wymagania specyfikacji.

Czy to znaczy, że jako studio filmowe uważacie, że stabilność specyfikacji HD DVD jest główną zaletą tej technologii?

Jeśli spojrzymy na zestaw wymagań, które DVD Forum umieściło w specyfikacji tego formatu, jasno widać, że to zestaw świetnych, zaawansowanych technologii. Wybrawszy HD DVD, mamy pewność, że będą z nich mogli korzystać wszyscy klienci, którzy kupili jakikolwiek odtwarzacz HD DVD. Specyfikacja DVD Forum jest kompletna i w pełni gotowa do premiery rynkowej - nie trzeba jej zmieniać ani uaktualniać. W przeciwieństwie do Blu-ray - organizacja Blu-ray Disc Association już zmieniała specyfikację tego formatu. Obawiamy się, że takie zmiany mogą prowadzić do niejasnych sytuacji.

Przykładem niech będzie to, że odtwarzacze HD DVD mają standardowo wbudowane złącze Ethernet. Inne odtwarzacze mogą mieć taką opcję lub jej nie mieć - taka sytuacja nie pozwala jednak wydawcy treści na umieszczenie na płycie pewnych opcji.