Parlamentarny wrzesień internautów

Co prawda w najbliższych wyborach nie będziesz mógł jeszcze zagłosować modemem, ale przejrzenie sylwetek polityków ubiegających się o senatorski bądź poselski fotel nie powinno nastręczać problemów.

Co prawda w najbliższych wyborach nie będziesz mógł jeszcze zagłosować modemem, ale przejrzenie sylwetek polityków ubiegających się o senatorski bądź poselski fotel nie powinno nastręczać problemów.

W wyznaczonych przez prezydenta RP tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu będzie mógł wziąć udział każdy, dorosły i nie pozbawiony praw publicznych Polak. Jego nazwisko wraz z adresem zamieszkania znajdzie się wkrótce na listach wyborców w obwodowych komisjach wyborczych. Internautom nie powinien natomiast przeszkadzać wiek ani brak praw publicznych w zapoznaniu się z sylwetkami kandydatów i ich ewentualnym zapleczem politycznym.

Obecnie każda licząca się partia lub koalicja posiada własną stronę w Internecie. Większość z nich działa już od ponad dwóch lat nakładem sił samych działaczy lub ich młodzieżowych sympatyków. "Ludzie szukający informacji w sieci są naszą najcenniejszą publicznością" - uważa Andrzej Potocki z Unii Wolności, którego partia popularnością cieszy się przede wszystkim wśród młodych, wykształconych wyborców. Do nich za pośrednictwem globalnej sieci przemawia z internetowych witryn Zbigniew Bujak z Unii Pracy, sam gorący zwolennik nowych mediów, odbierający internetową pocztę w domu.

Politycy zaczynają odbierać Internet jako ważne źródło komunikacji, do którego mają stosunkowo łatwy dostęp. Dokumenty wyborcze Sojuszu Lewicy Demokratycznej wprowadzane są na internetowy serwer na bieżąco, szybciej nawet niż trafiają do oficjalnych folderów i ulotek. Unia Wolności uruchomiła własny serwis informacyjny o posunięciach partii, a Polskie Stronnictwo Ludowe, zdeterminowane wolą swojego przewodniczącego Waldemara Pawlaka prowadzi listę dyskusyjną.

Oczywiście, roli Internetu w zdobywaniu głosów nie należy przeceniać. Nadużyciem byłoby też traktowanie serwisu informacyjnego UW, czy listy dyskusyjnej PSL "Polityka" jako najważniejszego źródła informacji o partiach i ich członkach. Na liście dyskusyjnej PSL, która ożywia się najwyżej raz na kilka dni, dominują stali bywalcy z grona prawdziwych patriotów, którzy co pewien czas wysyłają szumne apele lub pozdrowienia z okazji... Zielonych Świątek. Czasami jednak w dyskusję włącza się amerykańska Polonia, dyskutująca np. o artykułach z Dziennika Polskiego.

"Nie ważne co piszą, ważne że piszą" - skomentował poseł Artur Siedlarek listy elektroniczne nadsyłane na adres biura poselskiego Unii Pracy. Publicznym samobójstwem dla partii politycznych jest bowiem skazanie się na obojętność i milczenie elektoratu. Dlatego nawet listy zaczynające się od słów "Ty watykański sprzedawczyku" lub "Wy bandyci z AK" traktowane są z uwagą.

Codziennie na biurko Bronisława Geremka trafiają oprócz codziennej prasy również internetowe "Donosy". Tomasz Borysiuk, szef biura prasowego SLD stara się podsuwać również pocztę elektronicznej, której - ku jego rozczarowaniu - przybywa ciągle za mało. Szkolenia z Internetu organizuje dla socjaldemokratycznych posłów obecnej kadencji Artur Siedlarek z Unii Pracy.

Internetowy serwer ma prezydent Aleksander Kwaśniewski. Po ostatnim włamaniu uruchomione też z powrotem serwer Biura Informacyjnego Rządu i kancelarii premiera. W świat sieci weszła też utrzymująca wysokie notowania w sondażach Akcja Wyborcza Solidarność. "Internet nie kosztuje nas nic - stwierdził anonimowy polityk - a jesteśmy dzięki niemu postrzegani jako bardziej nowocześni".

Strony WWW polskich partii politycznych:

Polskie Stronnictwo Ludowe

http://www.psl.org.pl/

Unia Pracy

http://www.sejm.gov.pl/upwww/index.htm

Unia Wolności

http://www.uw.org.pl/index.html

Sojusz Lewicy Demokratycznej

http://www.sejm.gov.pl/wwwsld/str_tyt.htm

Unia Polityki Realnej

http://www.upr.org.pl/

Ruch Odbudowy Polski

http://www.pg.gda.pl/~magnus/rop.html

Ruch 100

http://www.ruch100.org.pl/

Akcja Wyborcza Solidarność

http://www.poczta.com/solidarnosc/akcja.htm

Strona Prezydenta RP:

http://www.prezydent.pl