Partnerka dla małego P4

Firma Chaintech zaprezentowała płytę główną współpracującą z nowym procesorem firmy Intel Pentium 4 w wersji przeznaczonej do chipsetu Intel 845.

Firma Chaintech zaprezentowała płytę główną współpracującą z nowym procesorem firmy Intel Pentium 4 w wersji przeznaczonej do chipsetu Intel 845.

Nowy procesor i nowy chipset to także nowe gniazdo procesora i nowy rodzaj wentylatorów. Działanie takie jest tylko nakręcaniem koniunktury (czyżby przed zbliżającym okresem świątecznym?). Nowy chipset i nowe płyty nie są więc przeznaczone dla osób, które już mają Pentium 4, lecz dla zupełnie nowych klientów. Płyta Chaintech 9BJA kusi przede wszystkim gniazdami pamięci SDR SDRAM - nareszcie zakup Pentium 4 nie oznacza jednocześnie kupowania pamięci Rambus. Co z pamięciami DDR? Chipset 845 teoretycznie je obsługuje, ale... ich nie obsługuje. Więcej informacji można znaleźć w artykule "Szara eminencja - chipset" na str. 34.

Płyta Chaintech 9BJA wyróżnia się olbrzymim radiatorem chipsetu, podobnym do spotykanych na płytach z układem Intel 850. Gniazdo procesora jest małe, ale tak właśnie wygląda nowe Pentium 4. Jest niewielkie i zgrabne, a rdzeń zakrywa metalowa osłona. Wyniki testów, niestety, są przeciętne. Jest to zapewne zasługą wykastrowanego chipsetu 845, a nie samej konstrukcji czy jakości wykonania płyty głównej, co do których nie można mieć zastrzeżeń. Prawdopodobnie pełna wydajność Pentium 4 nie może być osiągnięta w zestawieniu go ze starym typem pamięci - SDR SDRAM.