Paryż: Wi-Fi dla każdego

Bertrand Delanoe, mer Paryża, zapowiedział wczoraj, że do końca 2007 roku zarządzane przez niego miasto stanie się "najbardziej zinternetyzowaną stolicą świata". Delanoe chce, by w całym mieście można było nieodpłatnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu w technologii Wi-Fi.

Będzie to możliwe dzięki zainstalowaniu w Paryżu do tego czasu ok. 400 punktów dostępowych - mają być one przede wszystkim zlokalizowane w obiektach użyteczności publicznej. Ich instalowaniem zajmą się prywatne firmy, które wygrają zorganizowane przez miasto przetargi (mają one ruszyć na początku 2007 r.).

To nie wszystko - władze miasta planują także wprowadzenie ulg podatkowych oraz obniżenie opłat licencyjnych dla firm oferujących szybki, światłowodowy dostęp do Internetu. Bertrand Delanoe powiedział, iż zależy mu na tym, by w 2010 r. 80% paryskich budynków podłączone było do "ultraszybkich" sieci światłowodowych. "Już w tej chwili z szerokopasmowego dostępu do Internetu korzysta w naszym mieście 60% gospodarstw domowych" - mówił burmistrz Delanoe - "Teraz chcemy pójść krok dalej".

Plany mera muszą teraz zostać zaakceptowane przez radę miejską Paryża - jej posiedzenie odbędzie się w przyszłym tygodniu.