Paszport dla najmłodszych

Dzięki Kids Passport rodzice będą mogli ograniczyć dzieciom dostęp do serwisów gromadzących informacje o użytkownikach.

Na kwiecień br. Microsoft zapowiedział rynkową premierę systemu Kids Passport, za pomocą którego rodzice mogą kontrolować "poczynania" swoich dzieci w Internecie. Oprogramowanie umożliwia ograniczenie dostępu do tych stron, na których wymagane jest podawanie danych osobowych, takich jak dzień urodzin, adres domowy czy adres poczty elektronicznej.

Aby korzystać z Kids Passport, rodzice muszą dokonać rejestracji w Microsoft Passport, a następnie założyć konto swojemu dziecku. Podczas rejestracji pojawi się lista serwisów współpracujących z Kids Passport. Rodzice sami określają odpowiedni "poziom dostępu" do konkretnych witryn.

Za pomocą oprogramowania Microsoftu można na przykład ustalić, iż dany serwis będzie mógł pobrać od młodego surfera jego adres e-mail, ale nie będzie mógł przekazać go żadnej innej firmie. Jeśli do korzystania z jakiejś usługi konieczne jest podanie daty urodzin, z której wynika, iż użytkownik nie ma jeszcze 13 lat, to system automatycznie zablokuje proces rejestracji, a następnie wyśle komunikat, że do jego wznowienia potrzebne jest zezwolenie rodziców. Kids Passport do zarejestrowania "dziecięcego" konta wymaga podania numeru karty kredytowej, dzięki któremu oprogramowanie "wie", że ma do czynienia z dorosłą osobą.