Paszport szczepionkowy gotowy. Pojawi się na iOS i Androida w kwietniu

Za stworzenie uniwersalnego standardu zabrało się stowarzyszenie IATA, które stara się ratować branżę lotniczą. Paszport szczepionkowy pojawi się już w tym miesiącu. Jak będzie działać i co musisz o nim wiedzieć?

IATA (International Air Transport Association) to światowa organizacja zrzeszająca przewoźników lotniczych z całego świata. Jej przedstawiciele ogłosili wprowadzenie na rynek Międzynarodowego Paszportu Szczepionkowego. Pojawi się on w formie aplikacji na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym iOS oraz Android i będzie uznawany przez większość przewoźników lotniczych.

Paszport szczepionkowy

Paszport szczepionkowy

Aplikacja o nazwie Travel Pass będzie przechowywać informacje o przyjęciu szczepionki na COVID-19 oraz wyniki testów na koronawirusa.

IATA liczy, że aplikacja przyjmie się na całym świecie i szybko zastąpi klasyczne, papierowe paszporty szczepionkowe. Program ma ułatwić życie osobom podróżującym samolotami oraz pracownikom portów lotniczych.

Aplikacja będzie nie tylko przechowywać informacje o przyjętej szczepionce. Program pozwoli znaleźć najbliższe miejsce wykonywania testów. Będzie gromadzić również ostatnie wyniki.

System IATA Travel Pass zostanie zintegrowane z rozwiązaniami informatycznymi linii lotniczych, certyfikowanymi laboratoriami oraz bazami danych prowadzonymi przez rządy państw.

Cały program zbudowano w oparciu o rozwiązania open-source. IATA nie wyklucza integracji z innymi systemami i aplikacjami do przechowywania diagnoz leczniczych.

Aplikacja IATA Travel Pass pojawi się na iOS już 15 kwietnia 2021 roku. Aplikacja na Androida pojawi się później. Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery.

Od momentu startu Międzynarodowy Paszport Szczepionkowy uznawać będą takie linie lotnicze jak QATAR, Emirates, Etihad, Air Baltic czy Qantas.

Źródło: slashgear.com