Paszport szczepionkowy w Apple Wallet! Sprawdź, jak go pobrać [AKTUALIZACJA]

Paszport szczepionkowy można już dodać do Portfela Apple na smartfonach iPhone. Jak to zrobić?

Unia Europejska wprowadziła uniwersalny standard paszportu szczepionkowego, który dostępny jest dla obywateli krajów Unii Europejskiej, którzy przyjęli zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków preparaty przeciwko COPVID-19. Po przyjęciu dwóch dawek szczepionki (lub jednej dawki preparatu Johnson & Johnson) możemy wygenerować unijny certyfikat COVID. Niestety podczas opracowywania standardu Unia Europejska stworzyła jedynie jego papierowy odpowiednik oraz ustaliła wymagane elementy, które muszą się na nich znajdować.

Paszport szczepionkowy w mObywatel
Źródło: gov.pl

Paszport szczepionkowy w mObywatel

Źródło: gov.pl

Podczas tworzenia standardu nie pomyślano o jego implementacji w urządzeniach mobilnych, co aktualnie powoduje spory rozgardiasz. Każdy kraj wydaje własny certyfikat COVID, który jest respektowany w Unii Europejskiej, ale wygląda inaczej i przechowuje się go w aplikacjach udostępnionych przez rządy lub organizacje zdrowia publicznego danego państwa. W Polsce certyfikat COVID pobierzemy z poziomu portalu e-zdrowie (klasyczna wersja do druku), aplikacji mojeIKP lub mObywatela.

Zobacz również:

  • Dzień Babci i Dzień Dziadka 2023 - co kupić na ostatnią chwilę?

Inną drogę przyjęły Stany Zjednoczone, które pozwoliły swoim użytkownikom gromadzić paszporty szczepionkowe bezpośrednio w aplikacje wbudowane w smartfony. W przypadku Apple mowa o rozwiązaniu Apple Wallet, które dostępne jest do wywołania poprzez dwukrotne przyciśnięcie przycisku zasilania. Rozwiązanie to jest szybsze i wygodniejsze, a także nie wymaga pobierania dodatkowych programów.

Okazuje się, że posiadanie paszportu szczepionkowego w Apple Wallet jest możliwe również dla mieszkańców europy. Hiszpania jako pierwszy kraj rozpoczęła wydawanie paszportów szczepionkowych kompatybilnych z aplikacją Apple Wallet.

Unijny paszport COVID w Apple Wallet

Unijny paszport COVID w Apple Wallet

W międzyczasie pojawiła się możliwość łatwej konwersji paszportu szczepionkowego z formy papierowej do pliku kompatybilnego z Apple Wallet. Mogą skorzystać z niej również mieszkańcy naszego kraju.

Aby pobrać paszport szczepionkowy do Apple Wallet należy posiadać klasyczny paszport szczepionkowy z kodem QR. Na smartfonie uruchamiamy witrynę www.getcovidpass.eu i klikamy Create Yours. Zezwalamy na dostęp do aparatu i skanujemy kod QR. Strona pozwoli dodać nam paszport szczepionkowy do Apple Wallet. Od tej chwili będzie dostępny na smartfonie iPhone oraz zegarku Apple Watch.

Paszport szczepionkowy w Apple Wallet na iPhone

Paszport szczepionkowy w Apple Wallet na iPhone

AKTUALIZACJA 16.03.2022

Apple udostępniło w końcu aktualizację do iOS 15.4. Nowa wersja systemu operacyjnego pozwala na dodanie europejskiego certyfikatu szczepionkowego do Apple Wallet z pominięciem aplikacji firm trzech.

Po aktualizacji do iOS 15.4 wystarczy znaleźć kod QR naszego certyfikatu szczepionkowego. Jeżeli nie posiadasz wydrukowanego certyfikatu COVID-19, kod QR znajdziesz w portalu pacjent.gov.pl. Aby się do niego zalogować potrzebujesz profilu zaufanego.

Po uzyskaniu kodu QR potwierdzającego nasze szczepienie przeciwko COVID-19 na smartfonie Apple iPhone należy otworzyć aplikację Aparat i zeskanować kod QR.

Dodawanie paszportu szczepionkowego do Portfela
Źródło: apple.com

Dodawanie paszportu szczepionkowego do Portfela

Źródło: apple.com

Telefon przekieruje nas bezpośrednio do aplikacji Zdrowie, która zaproponuje dodanie certyfikatu szczepionkowego do naszego Portfelu Apple. To wszystko, co należy zrobić, aby dodać certyfikat szczepionkowy do Wallet.

Aby wywołać certyfikat COVID na smartfonie iPhone nalży dwukrotnie nacisnąć przycisk zasilania. Certyfikat szczepienia wyświetla się pośród naszych kart płatniczych/lojalnościowych. Jest to pełnoprawny odpowiednik klasycznego paszportu szczepionkowego.

Paszport szczepionkowy w Apple Wallet
Źródło: apple.com

Paszport szczepionkowy w Apple Wallet

Źródło: apple.com

Aktualizacja: 16 marca 2022 10:48

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: