Patch Tuesday: łatki dla Windows 10, 8.1 oraz 7

Drugi wtorek miesiąca to jak zwykle wielkie łatanie systemów Windows, czyli Patch Tuesday. Co poprawiono we wrześniu?

Foto: Seamus Bellamy/IDG

Microsoft wypuścił poprawki dla wszystkich aktualnie używanych systemów Windows, z których oczywiście to Windows 10 jest najbardziej popularnym, zaś pozostałe - Windows 8.1 i 7 - pełnią na świecie marginalną rolę. W przypadku Windows 10 łatki dedykowane są trzem ostatnim wersjom, czyli 2004, 20H2 i 20H1. Warto dodać, że po swojej premierze dołączy do nich także Windows 11. Póki co otrzymujemy aktualizację KB5005565, a najważniejsza jest w niej łatka likwidująca wykrytą niedawno podatność zero-day

Co ponadto? Wprowadzona została poprawka likwidująca buga powodującego tworzenie przez PowerShell nadmiarowej liczby katalogów w sytuacji, gdy wykonuje się komendę przeniesienia katalogu. I tyle. Pozostało kilka rzeczy do naprawienia, nie są to jednak problemy, które dotyczyłyby większości użytkowników.

Zobacz również:

Jeśli chodzi o systemy Windows 8.1 i Windows 7, tutaj łatka zawiera poprawki związane z wewnętrznymi mechanizmami bezpieczeństwa oraz likwiduje wspomniany zero-day, a także bug uniemożliwiający instalację sterownika, który jest podpisany więcej niż jedną sygnaturą. Jeśli chodzi o listę rzeczy do zrobienia w przyszłości, Microsoft musi naprawić buga przez którego po instalacji aktualizacji oraz restarcie urządzenia wyświetlana jest informacja o błędzie.

Poprawki dla Windows 10 można pobrać poprzez Windows Update, a dla Windows 7 i 8.1 poprzez stronę Microsoft Update. W każdym przypadku zalecane jest jak najszybsze zaktualizowanie systemu. A kolejne planowe poprawki już za miesiąc.

Źródło: Neowin, Microsoft