Patche bezpieczeństwa dla Mac OS X

Ukazał się kolejny "security update" łatający dziury w systemie operacyjnym Mac OS X. Tym razem Apple, z uwagi na wykrycie nowych, krytycznych luk, zaleca pobranie i zainstalowanie uaktualnienia użytkownikom komputerów pracujących pod kontrolą systemów Mac OS X 10.3.9 i 10.4.3. Uaktualnie łata 13 potencjalnie niebezpiecznych dziur w tych systemach.

Najpoważniejsze z luk wykryte zostały w przeglądarce internetowej Safari oraz w module CoreFoundation. Mogłyby one zostać wykorzystane przez intruzów do zdalnego uruchomienia groźnego kodu i przejęcia kontroli nad zainfekowanym komputerem. Ponadto, w przeglądarce Safari zostały załatane błędy dotyczące m.in. nieprawidłowego ładowania okien dialogowych JavaScript. Thomas Kristensen, przedstawiciel firmy Secunia, wyjaśnia, że chodzi tu o błąd w bibliotece PCRE Safari, używanej przez silnik JavaScript przeglądarki.

Uaktualnienie dotyczy także biblioteki cURL wykorzystywanej do pobierania z Internetu dużych plików. Luka w tej bibliotece mogłaby zostać wykorzystana po wejściu na stronę WWW - po wykryciu obecności biblioteki cURL w systemie przez odpowiednio spreparowaną witrynę cybeprzestępca mógłby zdalnie uruchomić "złośliwy" kod.

Więcej informacji o dziurach oraz uaktualnienie do pobrania znajdują się na stronie firmy Apple.