Patent na JPEG - ponowne rozpatrzenie

Amerykański Urząd Patentowy zamierza ponownie zbadać kwestię patentu na technologię kompresji plików graficznych JPEG. Patent o numerze 4 698 672 jest obecnie w posiadaniu firmy Forgent Networks, zajmującej się technologiami do transmisji wideo - urząd sprawdzi, czy został on jej przyznany zgodnie z prawem.

Przypomnijmy, że powstała w 1986 r. organizacja JPEG (Joint Photographic Experts Group), która opracowała wydajny sposób kompresji obrazu, postanowiła od samego początku, że będzie on rozpowszechniany za darmo. W tym samym roku jednak dwaj twórcy algorytmu - Wen-Hsiung Chen i Daniel Klenke - złożyli wniosek patentowy. Byli oni pracownikami firmy Compression Labs, którą w 1997 r. kupiła Forgent Networks.

W 2002 roku nowy właściciel zmusił do kupna licencji kilkadziesiąt firm z Europy, Azji i USA. Nie udało mu się jednak przekonać do swoich praw takich gigantów jak: Apple Computer, Dell, HP, IBM, Canon, Creative Labs, Adobe Systems czy Macromedia, w związku z czym w 2004 roku firma złożyła w teksaskim sądzie pozew o odszkodowanie. Zdaniem jej przedstawicieli, gra idzie o wysoką stawkę - jeśli Forgent Networks wygra sprawę, może liczyć na odszkodowania sięgające łącznie nawet miliarda USD.

Zobacz również:

  • iPhone 14 bez Touch ID pod ekranem. Funkcja dopiero w iPhonach 15?

Urząd Patentowy zamierza teraz ponownie zbadać, czy patent został firmie przyznany zgodnie z prawem - wnioskowała o to Public Patent Foundation (PUBPAT) - organizacja non-profit, której celem jest ograniczenie nadużywania amerykańskiego prawa patentowego. "Uważamy patent za nieważny i dlatego oczekujemy jego wycofania w całości" - powiedział Daniel B. Ravicher z PUBPAT.

Jeżeli tak się stanie Forgent straci setki milionów dolarów - firma będzie jednak mogła zachować niebagatelną sumę 105 milionów USD, które do tej pory wpłynęły na jej konto firmy tytułem opłat licencyjnych.